“Kültür ve Tarih Bağlamında Iğdır Uluslararası Sempozyumu” Başladı

0

Iğdır Üniversitesi yve Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı iş birliği ile 5-7 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılacak olan   “Kültür ve Tarih Bağlamında Iğdır Uluslararası Sempozyumu” başladı.

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü’nde başlayan konferansın açılış konuşmasını Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan yaptı.

Beyhan Konuşmasında, Iğdır’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek Iğdır’ın tarihteki öneminde değindi. Beyhan, “Iğdır Orta Asya’ya açılan bir kapıdır. Iğdır yıllarca Türklere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı İmparatorluğunu kuran kayı boyu yani Oğuzlar Iğdır’da yaşamış daha sonra buradan göç etmişlerdir. Iğdır çeşitli kültürleri bağrında barındırmıştır. İrevan Türk Hanlığına bağlı olan Iğdır daha sonra Sovyetlerde kalmış ardından Türk topraklarına katılmıştır. Iğdır İpek yolu üzerinde olan bir il olmuştur.”dedi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz,’da Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi vererek, Iğdır üç ülkeye sınır bir ildir, Doğu Anadolu bölgesinin Çukurovası’dır. Her türlü sebze ve meyve yetişmektedir. İklimi ılımandır. En sert kış mevsiminde kuşların sığındığı bir ildir diyebilirim” şeklinde konuştu.

Iğdır Valisi Davut Haner ise konuşmasında, yapılan sempozyumun Iğdır’a çok şeyler katacağına vurgu yaparak, bu sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilmelidir. Bu sempozyuma bütün öğrencilerimiz katılmalıdır. Çünkü çok önemli konular değerli hocalarımız tarafından anlatılacaktır. Özellikle Türk milletinin önüne her fırsatta çıkarılan sözde yalanlara karşı gerçek belge ve bilgiler sunulacaktır. Iğdır sınırda bir ilimiz değil aslında Türk dünyasının ortasında bir merkezdir. Türk milletinin yaşadığı yerleri göz önüne alırsak tam merkezde bir kültür merkezidir. Batıda doğuda Kuzeyde Türk milletleri yaşamaktadır.”dedi.

Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Esra Kürüm, Iğdır’ı anlatan bir konuşma yaptı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.