Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Anadil Paneli Gerçekleştirdi

63

Iğdır Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından “21 Şubat Dünya Ana Dili Günü” nedeniyle panel gerçekleştirdi. Iğdır Üniversitesi Karaağaç kampüsünde bulunan konferans salonunda panel gerçekleştirdi. Panele panelistler, Seydayê Xelati,Mamosta Celal Turpçu’nun yanı sıra  Iğdır Belediye Eş Başkan Vekilimiz Mehmet Kitir Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can DBP-HDP il, ilçe eş başkanları ve yöneticileri katıldı. Konferans salonunda bulunan  “Dilsiz yaşam olmaz”,” Bê zıman Jiyan nabe”,”Zimanê me rumeta meye dövizler dikkat çekti.

‘Yasayla yasaklanan ilk dil Kürtçedir’

Panelde ilk olarak konuşan Mamoste Celal Turpçu yasayla yasaklanan ilk dilin Kürtçe olduğunu belirterek” Kürtçe dili ismi bile anılmadan 1982 anayasası olan darbe anayasasında yasayla yasaklanan dil olarak tanımlanıyor. Cumhuriyetin ilanından 90’lı yıllara kadarda Kürtçe birçok defa yasaklanıyor. Bu yasaklamalar sadece Kürtçe dilini yasaklamalarla sınırlı kalınmıyor oluşturulan kurullarla Kürtçe yerleşim yerlerinin ismi bile değiştirilmiş” dedi.

‘Anadilde eğitim yasallaşmadığı sürece bir mevzi kazanmış sayılmayız’

Turpçu Anadilde eğitimin yasallaşmadığı sürece Kürt halkının bir mevzi kazanamayacağına dikkat çekerek” Anadilde eğitim yasallaşmadığı sürece biz bir mevzi kazanmış sayılmayız. Çünkü bir dil eğitim dili olduğu sürece yaşayabilir ”dedi.

Turpçu son olarak iktidarın kişiyi neyle yaralarsa o kişinin de kimliğinin o olduğunu belirterek” Türkiye’de yıllarca akıllıca düşünülmedi. Hep faşizane düşünüldü. Güneş-dil teorisiyle tüm diller Türkçeden geliyor, Tarih teorileriyle tüm insanlar Türk ırkından geliyor denilerek bu ırkçı palavralar yıllarca bizlere dayatıldı. Şimdi akıllıca düşünme zamanıdır. Sonucu ne olursa olsun anadilimiz için mücadele vereceğiz. Kürt halkının tanınması için öncelikle anadilinin tanınması lazımdır. Bir söz vardır. İktidar sizi neyle yaralarsa sizin kimliğiniz odur diye. İktidar beni anadilimle yaralamış o zaman benim kimliğim anadilimdir. Bir başkasını başörtüsü ile yaralamış o zaman onun kimliği başörtüdür” dedi.

‘Kürt dilinin eksik dil olduğunu dile getirenler bunu ispatlayamazlar’

 Panelde bir diğer konuşmacı Şair Seydayê Xelati, Kürtçenin eksik dil olduğunu söyleyenlerin bu ispatlayamayacağına dikkat çekerek” Öncelikle Iğdır Belediyesine beni buralara getirip insanlarımla buluşturduğu için teşekkür ederim. Kimi insanlar çeşitli yerlerde verdikleri demeçlerle Kürt dilinin eksik olduğunu söylüyorlar. Ben burada onlara sesleniyorum. Kürt dilinin eksik olduğunu ispatlayamazsınız ama ben bunu dile getirenlerin dilinin eksik olduğunu dile getirebilirim. Kürt dili eksik olmadığı gibi bilakis çok zengin bir dildir. Bunun bir ç.ok örneği vardır. Ben buradan sadece bir örnek vereyim. Abdest Kürtçe kelimedir ama insanlar bunu farklı bir dil gibi algılıyor. Kelimenin köküne indiğinde suyun ab elin de dest olduğunu göreceklerdir. Bunun gibi çok sayıda örnek mevcuttur” dedi.

‘Allah insanları farklı yarattığı gibi dilleri de farklı yaratmıştır’

 Seydayê Xelati ise Allahın kişileri farklı farklı yarattığı gibi dilleri de farklı farklı yaratığına dikkat çekerek” Allah insanları çeşit çeşit yaratmıştır. Kimisini beyaz kimisini sarışın kimisini de zenci yaratmıştır. İşte Allah yeryüzünde dilleri de çeşitli yaratmıştır. Kimse tek dil tek din demesin” dedi.

‘Kürt dili dünyanı en eski dillerindendir’

Xelati, Kürt dili dünyanı en eski dillerinden olduğuna dikkat çekerek” Kürt dilli yeryüzünde yaşayan dillerden en eskilerindendir. Avrupa’da yaşayan dillerin içerisinden de Hint dilinden sonra gelen en eski dildir. Bu dil yıllarca parçalanmaya ve yasaklanmaya çalışılmıştır. Ama köklü dil olduğundan mücadelesiyle bugüne kadar gelmiştir” dedi.

Panel Seydayê Xelati’nin kendinin ele aldığı şiir kitaplarından şiirler okuyarak son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.