Kültür Merkezinde Ahilik Yemeği Verildi

5

Her yıl 17 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, Iğdır’ da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bu yıl 28’incisi kutlanan hafta dolayısıyla Iğdır Kültür Merkezinde, Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen Ahilik Haftası programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Ardından da yılın ahisi seçilen esnaflara ve çıraklara, İlköğretim okulları arasında düzenlenen kompozisyon dalında birinci olan öğrencilere ahilik geleneğine göre hediyeleri Protokol tarafından verildi.

Iğdır Ticaret İl Müdürü Kenan Güneş, Ahilik Haftasının anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Güneş konuşmasında; “Ahilik ilkeleri kuralcı bir yaklaşımdan çok pratik hayat koşullarından ahilik uygulamalarından çıkmıştır. Yani gerçeğin yaşanmasından iş ve üretim hayatının gereklerinden doğmuştur. Sadece bir düşünce sistemine bağlı kalmadığından yürüyen hayat gerçeklerini yakalamış ve bundan ilkeler üretmiştir.” dedi.

 Güneş, Ahiliğin, sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu bu bağlamda kökleri çok eskilere uzanan bir gelenek olduğuna dikkat çekti.

Günün anlam ve önemini belirten diğer konuşmaları ise Iğdır Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Selahattin Artantaş ve Iğdır Kültür ve Turizm il müdürlüğü Personeli Gökhan Demirbaş yaptı.

KÜLTÜR MERKEZİNDE AHİLİK YEMEĞİ

Hafta dolayısıyla Iğdır Kültür merkezinde, Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf Odaları birliği tarafından hazırlanan ahilik yemeği verildi. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.