Küçük Sanayi Sitelerinin Önemi

KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİNİN ÖNEMİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YAŞATMA VE KORUMA DERNEĞİ BAŞKANI TAŞKINSU: “IĞDIR’IN ÖNEMLİ BİR TİCARİ KURULUŞU OLAN SANAYİ SİTEMİZ İLİN EKONOMİSİNİ AYAKTA TUTUYOR”

Iğdır Küçük Sanayi Sitesi Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Atakan Taşkınsu, “Iğdır’ın önemli bir ticari kuruluşu olan sanayi sitemiz ilin ekonomisini ayakta tutuyor” dedi. 
Iğdır Küçük Sanayi Sitesi Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Atakan Taşkınsu, ülkemizin kalkınmasında en büyük etkisi olan, yurdumuzun birçok bölgesinde olduğu gibi Iğdır’ın da ekonomisi, tarım hayvancılık ve sanayileşmeyle gerçekleştiğini söyledi. Iğdır’ın en büyük ticari kuruluşunun Iğdır Küçük Sanayi Sitesi olduğunu ifade eden Taşkınsu, “Bir memleket sanayisiyle kalkınıyor. Bu anlamda sanayi sitemizin gelişmesi için gerek siyasetçilerimizin, gerek bürokratlarımızın, gerek ise Iğdırlı iş adamlarımızın destek vermeleri gerekiyor. Şu anda hepsinin tapularının üzerinde devlet tarafından ipotek var. Bu nedenle devletin küçük ölçekli ve diğer esnaflarımıza verdiği imkanlardan faydalanamıyorlar. Şu anda 317 işletmemizden sadece 32 tanesi ipotek bedellerini ödememiştir. Onlarında en kısa zamanda ödemelerini bekliyoruz. Bu önümüzdeki hafta içerinde inşallah bu ipotekleri de kaldıracağız. Bu sayede esnafımızın birçok sorunu da çözülmüş olacaktır” dedi.

“BURADA ÜRETİMİ YAPILAN MAMULLER ÜÇ ÜLKEYE İHRACAT EDİLİYOR”

Sanayi sitesinde birçok imalat kuruluş olduğunu ifade eden Taşkınsu, “Bu imalat yapan işletmelerimizde; kapı pencere, mobilya ve inşaat malzemeleri üretmekler. Bu işletmelerimizden çıkarılan mamuller ülkemizin ve ilimizin komşu ülkeleri olan İran, Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat edilmektedir. Özellikle burada mobilya sektörü çok gelişmiştir. Bu sektörden en çok Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ihracat yapılmaktadır. Bu da ülkemizin ve ilimizin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Sanayi sitemiz, iç piyasaya da ürün üretmektedir. Özellik komşu illerimizden Kars, Ağrı ve Ardahan’a da buradaki esnafımız hitap ediyor” dedi.

“IĞDIR EKONOMİSİNİN YÜZDE 45’İ BURADAN DÖNÜYOR”

Iğdır’ın ekonominsin gelişmesinde Iğdır Küçük Sanayi Sitesi’nin önemli bir yer tuttuğunu anlatan Taşkınsu, “Iğdır’da tabi ki önemli olan hayvancılık ve tarım; köy ve ilçelerimizde yapılmaktadır. Fakat sanayimiz il merkezinde 4 bin kişiye istihdam sağlayarak bunların ailelerini de düşünüldüğünde Iğdır’ın önemli bir ticari kuruluşu olduğu ortaya çıkıyor. Burası olmasa bu şehirde işsizlik önemli şekilde artar ve kentin ekonomisi çöker. Yani anlayacağınız Iğdır Küçük Sanayi Sitesi, Iğdır’ın ekonomisini gerek buradan yurt dışına yapılan ihracatla, gerek yapılan üretimle, gerek ise sağladığı istihdamla ekonomisini ayakta tutuyor” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.