Köy Çocukları İlk Kez Sinemayla Buluştu

KÖYLÜ ÇOCUKLARI SİNAME İLE BULUŞTU (İHA/IĞDIR-İHA)

Iğdır’ın Erhacı Köyü’nde görev yapan iki öğretmen, kendi imkanları ve topladıkları yardımla oluşturdukları sinema odasında köylü öğrencileri hayatlarında ilk kez sinemayla buluşturdu.

Yukarı Erhacı Köyü İlk ve Ortaokulu Müdür Yardımcısı Adem Çakmak ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Burcu Demir, kendi imkânları ve hayırsever bağışçıların verdiği destek ile köylü çocukların görsel eğitimine katkı sağlamak amacıyla uzay temalı sinema odası oluşturdu. Görsel Sanatlar Hocası Burcu Demir ile birlikte sinema odasının duvarlarını maviye boyayan Müdür Yardımcısı Çakmak, yıldızlar ve gezegenler çizdi. Köylü çocuklar, burada hayatlarında ilk kez sinema filmlerinin yanında görsel eğitim alma fırsatı bulacak.

 8 aylık bir çalışmanın sonucunda hayata geçirilen sinema ve eğitim odasının açılışına İl Milli Eğitim Müdür Hakan Cırıt katıldı. Açılış töreninde konuşan Iğdır Milli Eğitim Müdür Hakan Cırıt, eğitim ve öğretimde hayat boyu öğrenme projesiyle okulların bütün birimlerinin hayata yönelik kullanılması gerektiğini belirtti. Cırıt; “burada açılışına yapacağımız sinema salonu ile öğrencilerimiz, belki hafta sonu veya belki hafta içi öğretmenlerimizin eşliğinde hem eğitim öğretime yönelik bazı filmler izleyecek, ayrıca sinema izleme fırsatı bulacaklar. Bu güzel bir eğitim öğretim tekniği olacak. Görselliğe açık bir eğitim öğretim tekniği olacak. Öğrencilerimiz belki anne babaları ile birlikte sinema filmi izleyerek sosyal yaşama adapte olma fırsatı bulacaklar. Ben burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Burada amaçlarının görsellik katarak çocukların daha iyi bir eğitim öğretim almalarını sağlamak olduğunu anlatan Çakmak ise, “Bu projeyi Burcu Hoca ile birlikte 8 aylık yürüttüğümüz bir çalışma ile zor şartlar altında hayata geçirdik. Iğdır gibi bir ilde sinema yokken, biz köye bir sinema odası düşündük ve bugün açılışını yaptık. Amacımız çocuklarımız görerek, yaşayarak kaliteli bir eğitim almalarını sağlamaktır” diye konuştu.

 8 aylık emeklerinin karşılığının çocukların mutluluğu olduğunu söyleyen Burcu Demir de, “Burada sonuç olarak güzel bir şey çıkardığımızı düşünüyorum. Çocuklarımız daha kaliteli eğitim alma fırsatı bulacaklar ve görmedikleri şeyleri görmeleri için elimizden geleni yaptık. Şu anda öğrencilerimiz yerine biz daha çok sevinçliyiz” şeklinde konuştu.

Sinema izleme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını anlatan minikler ise; “öncelikle bu fırsatı bize sunan öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Hayatımızda hiç sinemaya gitmemiştik. Bugün sinema izleme mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştular. Yapılan konuşmaların ardından açılışı yapılan sinema odasından, öğretmenler ve öğrenciler birlikte ‘Heidi’yi izlediler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.