Kötü Hava Koşullarından Dolayı Iğdır’da 20 Gündür Uçak Kalkmıyor

‘Doğu Anadolu Bölgesi’nin Çukurovası’ diye adlandırılan Iğdır’da 20 günden beri uçakların kalkmadığı belirtildi.

25 günden beri Iğdır semalarını kaplayan sis ve puslu kirli hava Iğdır’ı güneşe hasret bırakırken 20 günden beride uçaklar sis ve puslu havadan dolayı inip kalkamıyor. Kurulan sis dağıtıcı cihazın yetersiz olması görüş mesafesinin az olması nedeniyle uçakla yolculuk yapan Iğdırlılar, Kars ve Ağrı havaalanlarından gidip gelmek zorunda kalıyorlar.

Iğdır hava limanı yetkilileri; “20 günden beri Iğdır’da sis hakim. Havalimanımız inişe hazır vaziyette fakat sisten dolayı uçaklar riskli diye inip kalkmıyorlar. Sisin dağılması durumunda uçaklar normal olarak kalkıp inecektir” dediler.

Vatandaşlar ise güneşe hasret kaldıklarını belirterek, güneşli günlerin gelmesini dilediler. Vatandaşlar, bu yıl kış mevsiminin çok sert geçtiğini, soğuk havaların hayatı olumsuz etkilediğini, Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 19, 20 derece olmasından dolayı Iğdır’ın Sibirya’ya döndüğünü söylediler.

Ayrıca 20 gündür Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Iğdır’da soğuk hava etkili olmaya devam ederken çatılarda oluşan buz sarkıtları vatandaşlar için tehlike oluşturuyor.

Iğdır’da dağ köylerinde 4 derecede güneşli hava hakimken, Iğdır merkez ise gündüzleri eksi 16 derecede dondurucu soğuğu yaşıyor Yıllardır Iğdır’da halk arasında “it öldüren” soğuğu denilen bu soğuk görülmüyordu. Yüksek kesimlerdeki köyler güneşliyken merkez, sisten gün yüzü görmüyor ve dondurucu soğuklar etkisini sürdürüyor.

Vatandaşlar, Iğdır’da son 30 yıldan beri böyle şiddetli kış yaşamadıklarını ifade ederek; “soğuk ve dondan dolayı birçok insan düşüp ayağını, kolunu kırmaktadır. Hastanede bu tür kayıtlar soğuklar devam ettikçe her gün artıyor. Sular dondu, evlerde soğuktan durulmuyor, kaloriferli evler ısınmıyor. Kirli, sisli, puslu hava Iğdır’ı esir almış durumda. Güneşe hasret kaldık, gündüz ve gece sıcaklığın -19, -20 derece olması hayatı olumsuz etkiliyor. Evlerde kömürler bitme noktasına geldi” dediler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.