KOSGEB Girişimcilik Kursu Sertifika Dağıtım Töreni Yapıldı

KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından bir süredir yürütülmekte olan ve Iğdır Üniversitesi ile KOSGEB Iğdır İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Girişimcilik Kursu için sertifika dağıtım töreni yapıldı. Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü’nde gerçekleştirilen programa Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, KOSGEB Iğdır İl Müdürü Eyüp Taşkın, Üniversitemizde görevli Dr. Öğr. Üyesi Ercan İnce, kursiyerler ve öğrenciler katıldı.
Rektör Alma “Bütün Bölümlerimizde Girişimcilik Derslerini Zorunlu Kıldık”
Kobilerin günümüzde büyük önem arz ettiğini söyleyen Rektör Alma; “Biz üniversite olarak bu tür eğitimleri destekliyoruz. Öyle ki bütün bölümlerimizde girişimcilik derslerini zorunlu kıldık. Bütün öğrencilerimiz bu tür eğitimleri almaktadır. Girişimcilik eğitimi alan insanlarımız sayesinde sanayimiz büyüyecek. Biz kendimiz ürettiğimizde dışa bağımlılığımız azalacak işte o zaman doların yükselmesi bizi etkilemeyecek. Arge- Ürge bizim için önemlidir. Üniversitemizde öğrencilerimiz tarafından drone ve Prototayp araç yapıldı. Bunların geliştirilmesi için bu tür desteklere başvuracağız. Üniversite olarak “Gıdanın Korunması” adında bir patente başvurduk. Kısa sürede olumlu sonuçlandığında bu konuda da çalışmalarımız devam edecek. Unutmamalıyız ki dünyadaki krizler önce ekonomiyi vurur. Güçlü bir ekonomi hiçbir krizden etkilenmez.”dedi.
Ayrıca Rektör Alma, Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsünde bulunan Mediko Sosyal binasında yer alan iş yerlerin isterlerse kendilerine cüzi bir miktar kira karşılığı tahsis edeceklerini söyledi. Kursiyerlere başarı dileyen Rektör Alma, sertifikasını alan tüm kursiyerleri tebrik ederek başarılı bir ticaret hayatına atılmalarını beklediğini ifade etti.
KOSGEB İl Müdürü Eyüp Taşkın “Bu Sertifika İle Kendi İşinizin Sahibi Olabilirsiniz”. Törende konuşma yapan KOSGEB Iğdır İl Müdürü Eyüp Taşkın ise, Sertifikalarını alıp girişimciliğe ilk adımlarını atan tüm gençleri tebrik ederek konuşmasına başladı. Taşkın “KOSGEB kurumsal olarak bugün Türkiye’nin 81 ilinde işletme sahiplerine ve girişimcilere destek vermektedir. Aldığınız bu sertifikalar Türkiye geneli geçerlidir. Bu sertifika sayesinde 50 bin TL hibe 100 bin TL ise geri ödemesiz kredi alabilirsiniz. Bu sertifika ile kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Bugüne kadar Iğdır’da 2200 kişiye bu sertifikaları verdik. Bu sertifikaları hayata geçiren 180 kişi oldu. Bunların hepsi bugün kendi işlerin patronu oldu. Bu kişilerin çoğu da genç kişiler. Bunların arasında ihracat yapanlar bile var. Destek verdiğimiz işletmeler arasında; Eczane, Ayakkabıcılık, Optik, Reklam, Matbaa, Bilişim Yerleri, Kırtasiye, Doğalgaz gibi iş yerleri var. Sizlerin de bu sertifika sayesinde iyi şeyler yapacağınıza inanıyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ ya teşekkür ediyorum.”dedi.
Sertifika töreninde konuşan Dr. Öğr. Üyesi Ercan İnce, 90 kursiyerin almış olduğu sertifika ile girişimcilik konusunda ve özellikle ticaret hayatına atılmada önemli destek sağlayıcı unsur olarak görülmesine kesin gözüyle bakılan bu programın zaman içerisinde tekrarlanacağını dile getirildi. Dr. Öğr. Üyesi İnce; “Kobilerin önemi her geçen gün artmaktadır. Dünya genelinde
bu tür girişimler ekonomiyi yönlendirmektedir. Bu girişimleri yapacak girişimciler ise ekonomide kilit rolü oynamaktadır.”dedi.
Sertifika töreni, protokol üyeleri ile kursiyerlerin toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.