Komünal Tandır Fırınına İlgi Yoğun

Iğdır’da tandır ekmeği pişiren kadınlar, bir araya gelerek istihdam alanı oluşturdu. Komünal bir anlayışla çalışan kadınlar, birbirlerine her konuda destek oluyor.
Serhat bölgesinde tandırda yapılan ve uzun süre tazeliğini koruyan ekmek, Iğdır’daki kadınlar için istihdam alanı oldu. 5 kadın, bir araya gelerek tandırda pişirdikleri ekmekle geçimlerini sağlıyor. Komünal bir anlayışla dükkanı çalıştıran kadınların ekmeğine ilgi de yoğun.
Kadınların her ne kadar çalışma yaşamının dışına itilse de alternatifsiz olmadığını belirten Necibe Karakuş, “Biz burada 5 kadın komünal bir şekilde çalışıyoruz. Sabah saat 04.00’da iş başı yapıyoruz. İlk başta hamurunu yapıyoruz, daha sonra pişirme aşamasına geçiyoruz. Saat 15.30’da çıkıyoruz. Burada bütün kadınlar bir arada eşit bir şekilde çalışıyorlar. Bir kadının ihtiyacı olduğu zaman maddi manevi destek oluyoruz. Bu bölgede kadınlara istihdam alanı açılmadığı için böyle bir fikir ürettik. Çalışanların hepsi sigortalı. Kadınlar alternatifsiz değiller. Bize yaşam alanları daraltılabilir ama önemli olan kadınların yaratıcı gücünü kullanmalarıdır. Hem evimize ekmek götürüyoruz hem de birbirimize destek oluyoruz. Keşke daha fazla alan açılabilse” dedi.
‘Erkeğe muhtaç değiliz’
Cahide Sarı da, en lezzetli ekmekleri çıkartmak için gün doğmadan uyanıp iş başı yaptıklarını ifade ederek, “Kadınların beraber çalıştığı bir iş yerinde olmak ve bunun bir kadın projesi olması bizi mutlu ediyor. Kendimizi erkeğe muhtaç etmiyoruz. Her gün 5 torba un ekmek pişiriyoruz. Çok yoruluyoruz ama ekmeğimizi hakkıyla kazanıyoruz” dedi.
‘Kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı’
Fatma Karakuş ise, daha önce ekmek pişirme günleri yaparken, bu üretkenliklerinden para kazanmaya başladıklarını dile getirdi. Bu kadar çok kadının bir arada çalışmasının anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Fatma, şöyle dedi: “Kadınların yaşamın her alanında yer alması gerekir.
Ev ekonomisinin yürütücüleri kadınlardır ama en çok da emeği sömürülen ve yok görülen kadındır. Bu anlamda kadınlar çekinmeden her alanda direnmeli ve kendi ayakları üzerinde durmalıdır.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.