Kobani Olayları Davasında 2 Tahliye

      KOBANİ OLAYLARI DAVASINDA 2 TAHLİYE    

  Iğdır’da, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösterilere katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 2 tutuklu sanık tahliye edildi.         

         Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, tutuksuz yargılanan 18 sanık ve avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar Nevruz Ali Şur ile Selam Zadsan ise tutuklu bulundukları Erzurum Cezaevi’nde kurulan telekonferans sistemiyle mahkeme salonuna bağlandı. Mahkeme heyeti, “terör örgütü üyeliği, polise mukavemet, özel mülke, kamu malına zarar ve gösteri kanununa muhalefetten” yargılanan sanıkların ifadesini aldı.

            Sanık ifadelerini ve avukatların taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar hakkında suçun vasıf ve maiyetinin değişebileceğine, delillerin tamamen toplandığına ve sanıkların tutuklu yargılanmasını gerektirecek şartların ortadan kalktığına karar vererek Nevruz Ali Şur ile Selam Zadsan’ın tahliye edilmesine karar verdi.

            Bir önceki davada da tutuklu sanıklardan Sinan Kaya, Ramazan Rehber, Mehmet Eray, Tevfik Er, Ömer Safa, Erşan ve Fırat Bozkurt, Suat İlhan, Kenan Duman, Agit Yelbakan ile Çetin Yiğit tahliye edilmişti.

            Herhangi bir tutuklu sanığın kalmadığı dava, 5 Mayıs’ta yeniden görülecek.

Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, sanıklardan 3’ü için “terör örgütü üyeliği, polise mukavemet, özel mülke, kamu malına zarar ve gösteri kanununa muhalefetten” 40’ar yıl, diğer sanıklar için de 31’er yıl hapis cezası isteniyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.