“Kız Çocuklarının Okutulmaması Cahiliye Dönemindeki Gibi Diri Diri Toprağa Gömmek Demektir”

0

Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, KEP ll projesinin Iğdır toplantısının açılış konuşmasında yaptığı konuşmada “kız çocukları okutulmalıdır, günümüzde kız çocuklarını okutmamak, onları cahiliye döneminde olduğu gibi diri diri toprağa gömmek demektir” dedi.

Hakan Cırıt,”Kız çocuklarını neye mal olursa olsun okutmalıyız. Kız çocuklarının okuması demek ülke ekonomisine katkı sağlamak, Türk aile yapısını en iyi şekilde sağlamlaştırmak, geleceğimiz olan çocukları sağlıklı bilgili bir şekilde yetiştirmek demektir.Siz değerli öğretmen arkadaşlar bulunduğunuz çevrede okula gitmeyen,ailesi tarafından okutulmayan kızları tespit ederek  okula kazandırmanız gerekiyor. Bu konuda fedakârca çalışacak, bir kız çocuğunu bile kazansanız dünyanın en mutlu insanı siz olursunuz. Bundan dolayı kadına uygulanan şiddetin önüne geçmek, toplumu ve halkı bilinçlendirmek görevi siz değerli meslektaşlarımızın görevidir.” şeklinde konuştu.

Proje hakkında bilgi veren Hakan Cırıt; “KEP diye tarif ettiğimiz özellikle kız çocuklarının okullaşmasına yönelik uygulanan proje aslında birinci kısmı 2011 yılında başlamıştı. Ve iki yıl süre ile devam etti ve bir yıl başlama süresi bekletildi. Bugün itibarıyla da KEP 2 diye adlandırdığımız ikinci projemizin başlangıcını yapıyoruz projenin uygulanan illere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çünkü bu proje Türkiye genelinde uygulanmıyor bu proje 15 tane doğu ve güneydoğu illerinde uygulanıyor projenin amacı kız çocuklarımızın oklaşma oranının arttırmak. Bu projede o projenin devamı olarak devam edecek projenin birinci günü 100 tane aday öğretmenimiz bugün itibarıyla bu projede nasıl bir yol takip edeceğiz. nasıl bir hareket meydana getireceğiz bu anlamda bir eğitimden bir seminerden geçecekler projenin ikinci gününde yani yarın halk eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, Metem’ler, vekil öğretmenlerimiz bir gün seminere alınacak bir sonraki gün YİBO’larımızı orta okullarımızın YİBO kısmı olan öğretmenlerimiz seminerden geçecek üçüncü kısımda ise bizim STK’larımız basınımız ve bu anlamada toplumun her kesimi toplumun tamamının kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili farkındalığı oluşturmak üzere harekete geçireceğiz. Bu anlamada bu projenin ilimize uygulanan diğer illere ve Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyor katılımınızdan dolayı da sizlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.