Kış Mevsimi Gelmeden Nelere Dikkat Etmeliyiz!

çevre

Tüm Halkımız tarafından bilindiği üzere ilimizde kış aylarında hava kirliliği ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Hava kirliliğinin önlenmesi ve hava kalitesinin korunması amacıyla, 12.11.2014 tarihinde alınan 2014/05 sayılı Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) Kararı gereğince vatandaşlarımıza bazı sorumluluklar yüklenmiştir. Aşağıda maddeler halinde belirtilen hususlarda vatandaşlarımızın bilinçlenmelerinin ve bu doğrultuda duyarlı davranmalarının faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 1-Tüketiciler, kömürlerini “Katı Yakıt Satıcısı Kayıt Belgesi” olan satıcılardan almakla yükümlüdürler.

2-Petrol koku, mineral yağ, araba lastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil atıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları  ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile fueloil kaplarının ısınma amaçlı yakılması yasaktır.

3-Tüketiciler, satıcılardan fatura ve/veya perakende satış fişi, kantar fişi almak ve denetleme sırasında bunları ibraz etmekle yükümlüdürler.

4-Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun yakılması ve kazan bakımı işlerinde çalışacak kişilerin “Yetkili Kalorifer Ateşçisi Kurslarına katılarak “Ateşleyici Belgesi” almış olmaları gerekmektedir.

5-TSE belgeli ve üstten yakmalı sobalarda yakıt tüketimi % 25-30 oranında azaltılabilmekte ve buna paralel olarak hava kirliliğine neden olan emisyonlar azaltılabilmektedir.

6-Soba ve kalorifer kazanları ile bacalar periyodik olarak temizlenmelidir.

7-İlimiz sınırları içinde dökme kömür satışı yasaktır. Tüm kömürler torbalı olarak satılacaktır.

8-Kömür torbaları üzerinde üretici/ithalatçı firma bilgileri, yakıtın özellikleri, firma iletişim bilgileri v.s. yer almalıdır.

 9-Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde sobalar ve kaloriferler mümkünse sabah saat 10:00’dan sonra ve akşam en geç saat 16:00’dan önce yakılmalıdır.

10-İşyerleri, kamu kurum ve kuruluşları ve konutlarda ateşçi/kaloriferci belgesi

Olmayan kaloriferci çalıştırılamaz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.