Kerbela Şehitleri Anıldı

IĞDIR'DA KERBELA ŞEHİTLERİ ANILDI

Iğdır’da, Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişinin 1334. yıl dönümü nedeniyle anma merasimi düzenlendi. Anma merasiminde vatandaşlar gözyaşlarına boğuldu.

Peygamber Efendimizin torunu İmam Hazreti Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela’da şehit edilişinin 1334. yıl dönümü nedeniyle her yıl Asri Mezarlığı’nda düzenlene anma merasimi bu yıl güvenlik gerekçesiyle Zübeyde Hanım Bulvarı’nda yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşma yapan Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, her yıl Asri Mezarlığı’nda yapılan anma merasimini bu yıl güvenlik gerekçesiyle Zübeyde Hanım Bulvarı’nda yapmayı uygun gördüklerini belirtti. Beder; “son 10 gündür konuşulan bu konuya bir açıklık getirmek istiyorum. Kimsenin içinde korku yoktur, burada en önemli olan insanlarımızın huzur ve güvenliğidir” dedi.

Anma programında dini alimler, günün anlam önemi ile ilgili konuşmalar yaptılar.

Aşura merasiminde zincirlerle dövünerek yürüyen yüzlerce vatandaş, Hz. Hüseyin için ağıt yaktı. Kerbela olayının canlandırma gösterisinin yapıldığı anlarda bulunan vatandaşlar ise gözyaşlarına boğuldu.

Zübeyde Hanım Bulvarı’nda devam eden merasim programında bazı vatandaşlar Kerbela şehitleri anısına ‘başvurma’ diye tabir edilen kan akıtma yerine, Kerbela şehitleri için Kızılay’ın kurduğu çadırda kan bağışında bulunurken, beyaz giyinen bazı gruplar ise alınlarına kılıçlarlarla vurarak kan akıttı.

Kan bağışında bulunan vatandaşlardan Turgay Hakkı, bugün burada Hz. Hüseyin’in yasını tuttuklarını, bu kapsamda Kızılay’a kan bağışında bulanacağını belirtti. Program, mersiyelerin okunması ile devam etti.

 Öte yandan, kentte Aşura merasimi çerçevesinde Ehlibeyt Alimler Mektebi Derneği ise Asri Mezarlığı’nda ayrı bir program tertipledi.

 IĞDIR'DA KERBELA ŞEHİTLERİ ANILDI

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.