Kerbela Mateminin 1337. Yılı

 

Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da 72 yareni ile şehit edilişinin 1377. yıl dönümü Iğdır’da gözyaşları ve sineye vurularak yad edildi.

Muharrem ayıyla birlikte ilde yaşayan Caferi mezhebine mensup vatandaşlar iki ay sürecek olan yası tutmaya devam ediyor. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişi nedeniyle Zübeyde Hanım Bulvarı’na akın eden vatandaşlar gözyaşı dökerken, desteler ise zincirlerle dövünerek sineye vurdu.

 Vatandaşlar ve Caferi mollalar yaptıkları konuşmalarda bugün Muharrem ayının 10’u yani Aşura günü olduğunu belirterek; “Hz. Hüseyin’in Kerbela’da 72 yareni; zulmün had safhaya çıktığı, İslam’ın tarumar edildiği ve batılın hakim kılınmaya çalışıldığı bir dönemde, evlatlarını Kerbela’da, Allah'a karşı vazife üstlenerek ve yakınlarının kanlarını feda ederek yok olan dinin tekrar yeşermesine öncülük etmiştir. Kerbela demek; sadece ağlamak, yas tutmak, matem içinde olmak demek değildir. Kerbela; evrensel manada zulme karşı, zalimlere karşı, yapılan bütün haksızlıklara karşı dik duruşun yeridir. Kerbela’yı sadece sine vurarak ve gözyaşı akıtarak değerlendirmek yeterli olmayabilir. Bunun için Kerbela’nın anlamını, önemini ve tarihini iyi anlayıp, iyi analiz edip hayata geçirmemiz lazım" dediler.

 Aşura matemi programında, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mersiyeler okundu. Hz. Hüseyin ve 72 yareni için ağıt yakılırken, Kerbela kıyımını anlatan tiyatro gösterimi ise gözyaşıyla izlendi.

Aşura mateminde Kızılay da kan bağışı topladı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.