Kentsel Dönüşüm Projeleri Devam Ediyor

87

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olan Kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında 2014 yılı içinde 119 adet konut ve 110 işyeri olmak üzere toplam 229 adet binanın risk tespiti yapıldı. Riskli bulunan binaların yıkımı ve yeniden yapım faaliyetleri sürekli devam ediliyor ve takip edilmekte.

 2014 yılı içinde riskli binasını yıkarak yenisini yaptırmaya başlayan vatandaşlara kira yardımı devam ediyor. Yıkılan her bir bağımsız bölüm için aylık 425,00 TL olan kira yardımı 18 ay boyunca sürmekte ilk 5 ayı ise peşin olarak verilmektedir. İlimizde Kentsel Dönüşüme giren vatandaşlarımıza bugüne kadar 70.600,00 TL kira yardımı yapılmıştır. Bu yardım tamamen hibe olup sonradan geriye ödemesi yoktur.

 Kentsel dönüşüm kanunu gereğince vatandaşlarımızın talep etmeleri ve bankalarca uygun bulunmaları durumunda kredi desteği de bulunmaktadır. Her bir bağımsız bölüm için azami 100.000,00 TL olarak sağlanan kredilere çıkacak faizin konutlarda 0,40 puanı, işyerlerinde ise 0,30 puanı Bakanlıkca sağlanmaktadır.

Kentsel dönüşümün sağladığı imkanlardan birisi olan ruhsat harcı muafiyeti vatandaşlarımızı en çok memnun eden hususlardan biri olmaktadır. Örnek olarak 10 daireden oluşan bir bina için ilgili belediyeye ödenmesi gereken ortalama 30.000,00 TL harç bedeli kentsel dönüşüm yasasınca ödenmemektedir. Ayrıca noter ve tapu harcı muafiyetleri de yine vatandaşlarımıza sağlanan desteklerdendir.

Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında Bakanlık tarafından yapılan destekler 2015 yılında da aralıksız devam edecektir. Kentsel dönüşüm ile ilgili detaylı bilgi almak üzere vatandaşlarımızın İl Müdürlüğüne yapacakları ziyaretleri bekleniyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.