“Kentsel Dönüşüm Iğdır İçin Tarihi Bir Fırsattır”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammed Bektaş, Iğdır’da devam eden Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile ilgili detayları anlattı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammed Bektaş, kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili olarak ‘’İlimizin mevcut durumu göz önüne alındığında, doğal afet risklerine karşı güvenli yaşam alanları oluşturulmasında, kendine has doğal ve tarihi güzellikleri olan alanların korunmasında ve mevcut kaynakların ve yatırımların en verimli şekilde kullanılmasının sağlanmasında ve gelişimin sürekliliğinin sağlanmasında kentsel dönüşümün en uygun yöntem ve tarihi bir fırsat olduğu ortadadır” dedi.
Bektaş, özellikle 2013 -2017 Yılları arasında Iğdır’da 304 adet binada, 341 adet konut, 280 adet dükkân olmak üzere 621 adet birimin (Bağımsız bölümün) risk tespiti yaptırıldığını ve bunlardan 269 adet binanın yıkıldığını belirterek, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanunu ile ilimizde Bakanlığımızca yetki verilen kurum veya kuruluşlara hak sahibi olan vatandaşlarımız başvuruda bulunduğunda gerekli risk tespitleri ve teknik incelemeler yapılarak binaları hakkında vatandaşlarımız bilgilendiriliyor.
Bunun ardından hazırlanan risk tespit raporu ile beraber İl Müdürlüğümüze başvurulduktan sonra Kentsel Dönüşüm süreci başlamaktadır. Bakanlığımızca, Kentsel Dönüşümden Yaralanmak isteyen Vatandaşlarımız için 18 ay boyunca her ay 595,00 TL karşılıksız kira yardımı verilmektedir.
Vatandaşlarımızın Bankalardan çekeceği krediler için ise Faiz Desteği sağlanmaktadır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görev ve sorumluluk alanında bulunan tüm iş ve işlemler için Vatandaşlarımız 7/24 ‘ALO 181’ hattını ve ayrıca İl Müdürlüğümüzde kurulan danışma birimlerinden merak ettikleri tüm bilgileri alabilirler” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.