KAYISI AĞAÇLARI BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ

Türkiye’de kayısı üretiminin önemli merkezleri arasında yer alan Iğdır’da,ilkbaharda çiçek açan kayısı ağaçları, beyaz gelinliklerini giyerek Ağrı Dağı ile eş değer oldular.

       Mikroklima iklimi ve coğrafi konumu nedeniyle “Doğu’nun Çukurova’sı” olarak adlandırılan ve yıllık yaklaşık 35 bin ton kayısı üretiminin yapıldığı Iğdır’da, on binlerce kayısı ağacı çiçek açarak görülmeye değer manzara oluşturdular.

              Bölge insanının geçim kaynağı olan her ilkbaharda beyaz çiçekleriyle adeta gelinlik giyen kayısı ağaçları, bir yandan doğaseverlerin ilgi odağı olurken bir yandan da bölgenin turizmine katkı sağlıyor. Özellikle sosyal medyada sıkça yer bulmaya başlayan çiçek açmış kayısı ağaçlarıyla bezeli bahçeler, diğer yanda karlarla kaplı Ağrı Dağı, diğer dağlar iki beyazın diğer yanda buğday ve yonca tarlalarının yeşilliği ile güzel manzara oluşturarak ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Iğdır kayısısının tanıtımında da büyük rol oynuyor.

           Bahçelerin doğal manzaralar sunduğunu belirten vatandaşlar, ” Bu yıl da hava çok güzel, inşallah bir don riski olmaz. Kayısı ağaçlarının beyaz gelinliğini giymesi güzel manzara oluşturmaktadır.Herkesi bu güzel manzarayı görmeye davet ediyorum dediler.

               Bölgede uzun süren kışın ardından güneşin kendini hissettirdiği yörede kayısı ağaçlarının çiçek açması Iğdır’a beyaza büründürdü. Bir tarafta çiçek açan ağaçlar, diğer tarafta Ağrı Dağının karlı görüntüsü nedeniyle Iğdır’da iki mevsim bir arada yaşanıyor. Kayısı ağaçlarının çiçek açması en çok bal arısı kolonisine yaradı. Çiçeklerden bal toplamak için var güçleriyle çalışıyorlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.