Kaya Ailesi Şampiyonlarını Tanıttı

Iğdır'da yaşayan ve 30'u lisanslı 56 sporcunun bulunduğu Kaya ailesi, özellikle ailelerindeki 21 boksör ile Türkiye, Avrupa ve çeşitli uluslararası şampiyonalarda başarılı sonuçlara imza atıyor.

Küçükten büyüğe tüm sporcuların çeşitli başarılara ulaştığı Kaya ailesi, sadece kendi aile fertlerine değil çevredeki diğer insanlara da boks ve diğer spor dallarında eğitim veriyor. İl merkezinde açtıkları spor salonunda çocuk ve gençleri yetiştiren aile, spor yapan insanların kötü alışkanlıklardan uzak duracağına inanarak boks, kick boks, karma dövüş sanatı ve vücut geliştirme dersleri veriyor.

Boks antrenörü Bülent Kaya gazetemize yaptığı açıklamada; “boks sporu aile sporumuz, dedelerimizden kalma. Benim oğlum Türkiye şampiyonu. Kardeşlerim Avrupa ve dünya şampiyonları, önemli boksörler. Bizde amca ve çocukları, kardeşler, yeğenler, torunlar ve birçok akrabamızdan oluşan 56 sporcu bulunmaktadır. En güzel şekilde şimdiye kadar ülkemizi temsil ettik, Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonluklarını ülkemize kazandırdık" dedi.

Fransa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda birinci olan, hem günlük ev işleri hem de boks sporuyla uğraşan Nehir Kaya Timur ise bir kez Avrupa, iki kez Türkiye şampiyonu olduğunu belirterek; “iki kez Türkiye ikincisi, bir kez de Türkiye üçüncüsü oldum. Boksu severek yapıyorum. Kaya ailesi biraz kalabalık. Ailecek, ağabeylerimle falan boks yapıyoruz. Ağabeylerimizden örnek aldık, büyüklerimiz ve küçüklerimiz bile boks yapıyor. Hem ev kadını olmak hem spor yapmak zor oluyor ama severek yapıyorum" dedi.

“Tüm kilolarda şampiyonluğumuz var”

Ailenin en başarılı boksörlerinden Savaş Kaya, uluslararası turnuvalarda 14 defa şampiyonluk elde etmiş. Anne ve babasının da desteğiyle boks sporuna başladığını kaydeden Savaş Kaya; “her zaman şampiyonluk getirmemizi istediler. 'Yeter ki siz şampiyon olun, biz her zaman sizin yanınızdayız' dediler. Bu şekilde başladık. Bundan sonraki hedefimiz ülkemize, vatanımıza, milletimize başarılı sporcular yetiştirmek. Şu an büyüğümüzden küçüğümüze neredeyse tüm kilolarda şampiyonluğumuz var. Spor dünyasında ailemize ve şampiyonlarımıza büyük destekleri olan başta Sayın Valimiz Ahmet Turgay Alpman’a, İl Emniyet Müdürümüz Yüksel Babal’a, İl Jandarma Alay Komutanımız Kahraman Dikmen’e ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş’a teşekkürlerimi bir borç biliyorum” diye konuştu.

Kaya ailesinin en küçük şampiyonu ise 13 yaşındaki Cem. İlkokula başladığı yıl boks sporuna da başlayan Cem, 2015 yılında Ankara'da düzenlenen şampiyonadan kafes dövüşü dalında Türkiye şampiyonluğuyla döndü.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.