Katkı Maddesi Bulana, 5 Bin TL Ödül

b3

EXPO NATURA 2014 fuarına katılan Kars’ın tek organik bal üreticisi Yücel Uzeyir, Kars’ın tek organik ve ekolojik balı içerisinde katkı maddesi bulana 5 bin TL ödül vereceğini ifade etti.

Fuarda ekolojik olarak yüze 100 saf ve katıksız bal ürettiğini belirten Yücel Uzeyir, iddialı konuştu. Ürettiği balda yapılacak teknik analizlerde tek katkı maddesi bulana 5 bin TL ödül vereceğini belirtti. Eko Natura’da, tek bal üretici olarak stand açan Yücel Uzeyir, ziyaretçi ve perakendeci market işletmecilerinin ilgisinin oldukça yoğun olduğunu söyledi.

Kars’ın Susuz ilçesinin Doyumlu Köy’ünde, el değmemiş dağlarında doğal

bir ortamda organik bal ürettiğini de belirten Uzeyir, “Ürünlerimiz doğal olduğundan zamanla kristalize olabilir. 45 dereceyi geçmemek kaydıyla sıcak suda çözebilir yada doğal haliyle tüketebilirsiniz.

Ürettiğimiz bal, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal Tebliği’ne uygundur. Ürünlerimiz sertifikasyon kuruluşu olan EKOTAR uzmanları tarafından ege  ARGEFAR) laboratuvar kontrolünde analiz yapılmakta hijyenik ve el değmeden üretilmiştir.

ORGANİK BALIN ÖZELLİKLERİ

Uzmanlara göre: “Organik balın üretildiği bölgede hiçbir zirai ilaçlama, suni gübreleme yapılmaz. Arıların kimyasal kirlilik bulunan bir çiçekten bal alma imkanı yoktur. Organik bal üretilen kovanlarda hiçbir ilaçlama yapılmaz, hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Organik bal üretilen kovanlarda kalıntısız organik mumlar kullanılır.

Çerçevelerde çivi bulunmaz, çerçeve telleri paslanmaz krom çeliktir. Kısacası Organik Bal bundan 10 binlerce yıl önce doğada arılar kendi kendine nasıl bal üretiyorsa bu üretim şeklinin modernleştirilmiş halidir. Kovanların hiçbirinde kimyasal boya yok tamamen organik boya ile boyanmış naylon örtü, paslanır malzeme kullanılmaz. Organik bal, üretimimiz sırasında, doğadaki ekolojik dengeyi koruyan, doğal kaynakların ve enerjinin uygun değer kullanımı ile üretim miktarını

değil kaliteyi ön önceleyen, sağlıklı ve güvenilir ürün alınmasını hedefleyen, geleneksel bal üretimine alternatif, her türlü katkıdan ve kimyasal madde kalıntısından arındırılarak yüzde 100 doğal olarak üretilmiş bir baldır.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.