Katil Saksağanlar Tavukların Korkulu Rüyası Oldu

            Kargagiller familyasından olan uzun kuyruklu kuş türlerini kapsayan saksağan Iğdır’da tavukların baş düşmanı oldu.

 

Katil kuşlar, Iğdır merkeze bağlı Karakoyunlu İlçesi’nde yerli tavuk besiciliği yapan vatandaşların korkulu rüyası haline geldi.

Katil saksağanlar, kümes dışında dolaşan tavukların yem yediği sırada yanlarına yaklaşarak ani bir atakla yaklaştığı tavuğun gözlerini hedef alarak öncelikli gözlerini çıkarmakta gözleri görmeyen tavuğun dengesini kaybetmesi üzerine fırsat bulursa kafasını delerek öldürüyorlar. Tavuk yetiştiricileri yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“Katil saksağanla baş edemiyoruz. Sayıları ise çok fazla, karga gibi değiller. Kargalar için maytap attığımızda kargalar o bölgeye en az üç gün gelmemekte uzak durmaktadır. Ama saksağanların öyle bir korkusu yok maytap atmamıza rağmen 10 dk. sonra tekrar tavukların olduğu alana inerek zayıf gördüğü tavukları hedef alarak gözlerini çıkarmaktadır.  Kümeslere girerek yumurtaları çalmaktadırlar. Biz de saksağanla mücadele etmek için tavuklara yaklaşmaması için nöbet tutmak zorunda kalıyoruz. Saksağanları takip etmediğimiz takdirde günde 2 tavuğun gözlerini çıkarma şansları oluyor. Bir ayda 20 Tavuğun gözlerini çıkararak kör ettiler. Yetkililerden isteğimiz aşırı şekilde çoğalan saksağan için tedbir almalarını istiyoruz” dediler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.