Kars’ta Trafik Haftası‏ Kutlandı

u

Her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü kutlanan Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve bu günü takip eden Karayolu Trafik Haftası etkinlikleri, düzenlenen törenle başladı.

Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 170. maddesi gereğince, kutlanan hafta nedeniyle, Halk Eğitim Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonda, protokol mensupları, ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin katılımlarıyla açılış programı gerçekleştirildi.

Programa, Vali vekili Cevat Uyanık, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, Cumhuriyet Başsvcısı Mustafa Köylü, Jandarma Komutanı Kd. Alb. Hasan Çelik Gönülal, Müftü Mehmet Genç, İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı, Şoförler ve Otomobilciler Dernek Başkanı Kıyas Alp, Doğu Anadolu Sürücü Kursları Başkanı Azat Ceyhan, polisler ve öğrenciler katıldı.

TERÖRE 35 BİN, TRAFİĞE 350 BİN KURBAN VERİLDİ

Polis Memuru Nazif Yüce’nin sunuculuğunu yaptığı programda, Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amiri Komiser Bilal Günaydın, Trafik haftasıyla ilgili bir konuşma yaptı.

Komiser Günaydın, konuşmasında, Ülkemizde sadece 2013 yılında 3001 tanesi ölümlü olmak üzere 1.207.354 kaza meydana geldiğini belirterek 1 yılda 4 bini olay yerinde olmak üzere yaklaşık 8 bin insanımızı çeşitli trafik kazalarında kaybettiğimizi söyledi.

Bu kazalarda kaybettiğimiz insanların yan yana konulduğunda 8 Futbol sahası dolusu bir alana, diğer bir tabirle de orta ölçekli bir ilçe nüfusuna tekabül etmekte olduğu bilgisini de veren Günaydın: “Bu kazaların, yüzde 88.4 sürücü, yüzde 10.5 i yaya olmak üzere yüzde 98.9’u insan unsurundan kaynaklanmaktadır. Yani bu kazalar, trafik kurallarına uymama sonucunda meydana gelmektedir. Ülkemizde son 29 yılda terör olaylarında yaklaşık 35 Bin insan hayatını  kaybetmişken aynı dönemde trafik kazalarında 350 bin insan yaşamını yitirmiştir.

Ayrıca Trafik kazaları her yıl yaklaşık 22 milyar TL milli servet kaybına neden olmaktadır. Manevi kayıplar ile yitirdiğimiz değerler ise bu hesaba dahil edilmemiştir. Sürücü ve yayaların trafik kurallarını bir yaşam biçimi olarak kabullenmesi ve bu kurallar demetine uyma alışkanlığı kazanması; eğitim, denetim gibi yöntemlerle olabilmektedir.” Dedi.

HIZ LİMİTLERİNE UYMAMAK, EMNİYET KEMERİ KULLANMAMAK VE ALKOLLÜ OLARAK ARAÇ KULLANMAK

Ülkemizde, Karayolu Trafik Güvenliğinin artırılmasına yönelik eğitim faaliyetlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili bakanlıkların katkılarıyla örgün ve yaygın eğitim yöntemleriyle sürdürülmekte olduğunda belirten Günaydın konuşmasında ayrıca:

“Karayolları Trafik Güvenliği Haftasının amacı, mümkün olduğunca çok sayıda yol kullanıcısına ulaşarak, trafikte riskler ve kurallar konusunda halkı bilinçlendirmektir. Bu bilinçlenme, sürücülerin ceza ile değil, kendi istekleri ile kurallara uyma düzeyini artıracaktır.

Sayın Başbakanımızın başkanlığında toplanan Trafik Güvenliği Yüksek Kurulunca da belirtildiği gibi can ve mal kaybına neden olan kural ihlalleri arasında hız limitlerine uymamak, emniyet kemeri kullanmamak ve alkollü olarak araç kullanmak öne çıkmaktadır. Onun için ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de bir eylem planı oluşturulmuştur.

Buna göre önümüzdeki on yıllık bir süreç içerisinde trafik konusundaki eğitim ve denetim çalışmalarımızda özellikle bu konulara ağırlık verilecektir. Böylece trafik kazalarından kaynaklanan can ve mal kaybını ciddi oranda azaltmayı planlamakta ve umut etmekteyiz.

TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ KARS’TA DA BAŞLIYOR

Bu bağlamda 10 Büyük şehrimizde Şubat ayında başlatılan, diğer 71 ilimizde de bu ay içerisinde başlatılacak olan Trafik Dedektifleri Projesine Kars ilimizde bu  gün başlıyoruz. Bu Proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı,  Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma-  Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Polis Birliği Türkiye Temsilciliğinin işbirliği ve Opet’ in sponsorluk katkılarıyla imzalanan protokolle başlatılmıştır. Proje ile  ilköğretim 2.-7. ve 9. Sınıf öğrencileri; Bu konuda eğitim almış uzman  personelimizce eğitilecektir. Eğitim alan bu öğrencilerimizin öncelikle kendilerinin trafik kurallarına uyacağını, sonrasında ise ailesi ve yakın çevresinin bu kurallara uyması konusunda katkı sağlayacağını hedefliyoruz. Tüm halkımızın trafik kurallarına daha çok uyacağı, daha az denetim ve dolayısıyla daha az ceza uygulanacak günlere süratle ulaşmak arzusuyla kazasız günler diliyorum.”

“HIZ KESİCİ” YILIN POLİSİ SEÇİLDİ

Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak’ın konuşmasının ardından da ise Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde, İlköğretim Okulları arasında yapılan ‘Trafik’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol mensupları tarafından verildi.

Yarışmanın birincisi Fevzipaşa Ortaokulu öğrencisi Melis Çağla Türk’e ödülünü Vali vekili Cevat Uyanık verdi. İkinci aynı okuldan Berke Baha Bozkurt’a ise ödülünü Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta takdim etti. Üçüncü Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Melisa Öztürk de ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü’den aldı. Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanlığınca yılın örnek sürücüsü seçilen Mehmet Baysu ödülünü KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan’dan aldı. İl Jandarma Komutanlığı’nca yılın trafik görevlisi seçilen Trafik Tim Komutanlığı’nda görevli J. Bşçv. Güner Özşahin’ne ödülünü Jandarma Komutanı Hasan Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü’nce yılın trafik görevlisi seçilen Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Sadık Yıldırım’a da ödülünü Emniyet Müdürü Ercan Çakmak takdim etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.