Kars’ta Kütüphane Haftası Kutlandı

 

h1

Her yıl Mart ayının son haftasında kutlanan “Kütüphane Haftası”, tüm yurtta olduğu Kars’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bu yıl 50’inci kutlanan Kütüphane Haftası, “81 ilde kitap okuyoruz” adlı kitap okuma etkinliği ile başladı. Bu nedenle il halk kütüphanesi önünde kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi. Kütüphane önünde kurulan stantta, Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Kütüphane Müdiresi Mehtap Çantay, bazı daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar kitap okudu. Etkinlikte ayrıca okudukları kitaplar, kitabı okuyanlara hediye edildi.

Kaldırım üzerine konulan sandalyeler üzerinde kitap okumaya başlayan katılımcılar, yoldan gelip geçenlerin büyük dikkati çekti. Bir süre sonra kar yağışı etkili olup hava soğuyunca etkinlik salona alındı. Salonda program devam ederken de dışarıda lapa lapa kar yağdı.

İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen etkinlikler, açılışın ardından protokol konuşmaları ile devam etti. Ardından da Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Araştırma Görevlisi Azer Yavuz, “Hayat Boyu Kütüphaneler” konulu konferans gerçekleştirdi.

Konferansın ardından da Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuar’ından Yrd. Doç.Dr. Teymur Şemsiyev ve Öğr. Gör. Eldar İbrahimoğlu piyano ve Flüt Resitali verdi.

Hafta dolayısıyla en güzel kitap özeti, kompozisyon, şiir ve resim yarışması ve kütüphaneyi en çok kullananlara ödülleri verildi. Etkinliğin ilk günü yeni yayınlar kitap sergisinin gezilmesi ile son buldu.

KÜTÜPHANECİLİĞİN 50’İNCİ YILINDA, KARS İL HALK KÜTÜPHANESİ

Programda açılış konuşması yapan İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Mehtap

Çantay, tüm iç ve dış fiziki yapısıyla yeninden dizayn edilen kütüphane ile Kars halkına ve öğrencilere daha güzel bilgi hizmeti vereceklerini söyledi. Müdüre Çantay, daha sonra Kütüphaneciliğin 50’inci yılında Kars İl Halk Kütüphanesini anlattı.

DOĞANAY,”KÜTÜPHANELER, İNSANLAR ARASINDA HİÇBİR AYRIM GÖZETİLMEKSİZİN BİLGİYE ULAŞILAN KURUMLARDIR”

Kütüphane Haftası nedeniyle bir konuşama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğana da, kütüphanelerin okuyuculara ve bilgiye ihtiyacı olanlara, bilgiyi sürekli ve düzenli bir şekilde din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bilgilerin alındığı yerler olduğunu söyledi.  İnsanoğlunun var olmaya ve çoğalmaya başladığı günden bu yana bilgi de çoğaldığına dikkat çeken Doğanay, “İnsanlar daha sonra da bilgiyi saklama ihtiyacı duydu. İşte bu bilgilerin saklandığı yerlere de kütüphane denilir. İlkel çağlarda ise bilgiler,papirüslere, parşömenlere, tabletlere veya hayvan derilerine yazılarak saklandı. Ama şimdi de Karsımız yeniden dizayn edilen modern bir kütüphaneye kavuştu. Kütüphanelerin amacı dünyaları değiştirmek değildir. Kütüphanelerin amaçları insanların hayatlarını kolaylaştırabilmeleri ve boş zamanlarını iyi bir şekilde geçirebilmeleri için yapılmış olan kamu kurumlarıdır. “dedi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

50. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında en güzel kitap özeti çıkaranlara, kompozisyon, şiir ve resim yarışması ve kütüphaneyi en çok kullananlara ödülleri ise protokol mensupları tarafından verildi.Haftası nedeniyle ” Hayat Boyu Kütüphaneler ” konulu ilkokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren İsmet Paşa İlk Okulu öğrencilerinden Emircan Uzunkala, Beke Can Ukan,Namık Kemal İlkokulu öğrencilerinden Ebru Buse Ukan, ödüllerini Vali Yardımcısı Cevat Uyanık’ın elinden aldılar.

Ayrıca “Hayat Boyu Kütüphaneler ” konulu Orta Okul öğrencileri arasında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren, Sarıkamış Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencilerinden Berşan Baybaş, Kars İmam Hatip Ortaokulundan İkranur Yakut ve Fevzi Paşa Ortaokulundan Elif Ece Uslukun da, ödüllerini İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ın elinden aldırlar.

Daha sonra da, ” Hayat Boyu Kütüphaneler ” konulu lise öğrencileri arasında düzenlenen Kompozisyon yarışmasında dereceye giren, Kars Fen Lisesi Öğrencilerinden Yağız Daşdemir, Gazi Kars Anadolu Lisesinden Hatice Erez ve Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesinden Kübra Tatlı da ödüle layık görüldü.

Programda ayrıca çocuklar arasında en çok okuyan okuyuculardan Sultan Alparslan Koleji’nden Furkan Ali Yiğit, Fevzi paşa İlköğretim Okulundan Elanur Dalmış ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulundan Delal Kibar Merhan’da çeşitli ödüller verildi.Yetişkinler arasında en çok okuyan okuyucu Erkan Kaya, Hanım Ahmetoğlu ve Esra Balaban da ödüller verilirken, Kütüphane kitaplarından yararlanarak en çok özet çıkaran okuyuculardan İsmet Paşa İlkokulundan Nisanur Şimşek, Atatürk İlköğretim Okulundan Mehtap Çetinkaya ve Namık Kemal İlk Okulundan Ayşenur Çetinkaya’ya da çeşitli hediyeler verildi.

Kütüphane haftası 5 Nisan’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.