Karslılar Mert İçin Ayaklandı

c1

 

c2

Sabah saatlerinde yaklaşık 6 bin kişi Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykeli etrafında bir araya geldi. Yediden yetmişe Kars halkı ellerinde Mert’in fotoğraflarını ve Mert’e yapılan vahşeti kınayan pankart ve dövizlerle, Mert’in katiline lanet yağdırdılar.

Yaklaşık iki saat meydanda kalan vatandaşlar, daha sonra da hemen yakında bulunan Fethiye camisine geçerek Mert için okutulan Kuran- ı Kerim ve Mevlide katıldılar.

Cami içerinde Mert için Kuran okunduğu sırada Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve İl Müftüsü Mehmet Genç, Caminin bahçesini dolduran binlerce Karslıya seslenerek halkı sükûnete davet ettiler.

KARAÇANTA , “POLİSİMİZE DESTEK VERELİM”

Cami bahçede konuşan Kars Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, toplanan kalabalığa sabırlı olmalarını ve polisin dikkatini dağıtmamalarını istedi.

Taşkınlık ve provokasyonlara alet olunmamasına dikkati çeken Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, polisin en kısa sürede katili bulacağına inandığını da belirterek, Belediye Başkanı olarak olayın sonunda kadar takipçisi olacağını söyledi.

Mert’e uzanan namertçe eli lanetlemek için Kars halkı ile birlikte ayakta olduklarını da dile getiren Başkan Karaçanta, “Sözün bittiği noktadayız sadece sözün değil insanlığında  bittiği noktadayız. Günlerce bu vahşeti kınadık tepkimizi koyduk. İçimiz kan ağladı ve ağlamaya da devam ediyor. Mert şimdi cennet bahçelerinin en güzel yerinden sizleri; Ağbeylerini, ablalarını izliyor. Serhat Kars’ın Mert  kardeşine nasıl sahip çıktığını görüyor. O’nun bizlerden tek isteği vardır. Bu alçakça olayı gerçekleştiren adına insan bile demeye utandığımız caninin yakalanması için  bu konuda emniyet güçlerimize yardımcı olmalıyız. Bizler tepkimizi ortaya koyduk. Öfkemizi ülke gündemine taşıdık. Artık geresi kolluk kuvvetlerinin işidir. Bizler bu işin takipçisi olmaya yine devam edeceğiz. Her zaman Mert kardeşimizin ailesinin yanında olacağız. Belediye başkanınız olarak bu olayın takipçisi olacağımın sözünü sizlere veriyorum. Sizlerden isteğim bundan sonraki sürede emniyet mensuplarını meşgul etmeyelim. Bir tek polisin dahi faili bulmak için harcayacağı emek, şuan için çok önemlidir. Ancak görüyorum ki şuan yüzlerce polis bizlerle meşgul olmaktadır. Bırakalım polislerimiz görevlerini yerine getirsinler. Getirsin ki Mert kardeşimiz rahat uyusun. Bir daha da böyle şeyler bir daha şehrimizde yaşanmasın. “dedi.

Başkan Karaçanta ve Müftü Genç’in konuşmalarından tatmin olan vatandaşların yarısı caminden ayrılarak Mert’in katiline lanet eden sloganlar atarak Aydın ailesine ait İstasyon Mahallesi’ndeki evin önüne gitti.

İŞYERLERİNİ AÇMADILAR

Aileye toplu başsağlığı dileğinde bulunan ve destek veren Karslılar, bu yüzden işyerlerini açmadı. Kalabalığın geçtiği yollarda bulunan okullarda pencerelere çıkan öğrenciler, yürüyüşçülere destek verirken,Mert’in katillerinin bulunması için slogan attı. Yürüyüş nedeniyle

Kent trafiği kilitlenirken, araç sahipleri de klakson çalarak yürüyüşe destek verdiler.

EMNİYET MÜDÜRÜ: BAYRAMI, KATİLİ YAKALADIKTAN SONRA YAPACAĞIZ

Yürüyüşü yakından izleyen Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, Mert’in

öldürülmesi  nedeniyle Emniyet teşkilatının 169’uncu yıldönümü kutlamalarını iptal ettiklerini bildirdi. Mert cinayetiyle ilgili tüm bilgi ve belgeleri değerlendirmesi için Ankara’ya Kriminal Daire

Başkanlığına gönderildiğini ifade eden Emniyet Müdürü Çakmak, bu tür olayların faillerinin yakalanmasının zaman alabileceğini bildirdi.

Vatandaşların sağduyulu olmalarını isteyen Emniyet Müdürü Çakmak,

cinayetle ilgili olarak bilgisi olanların ihbarlarını gizli

tutacaklarını söyledi. Emniyet Müdürü Çakmak, “Polis haftası

kutlamalarını iptal ettik. Emniyet olarak Mert’in olayına odaklandık.

Katil ya da katilleri yakaladıktan sonra bayram yapacağız” dedi.

CUMHURİYETİN ÇOCUKLARI DA MERT İÇİN HAYKIRDI

Cumhuriyet Meydanından dağılan vatandaşlara, Kars Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri de, okulun tüm camlarından sarkarak ve okul bahçesine inerek destek verdiler. Ellerindeki kartonlara Mert’e yapılan vahşeti kınayan mesajlar yazan öğrenciler tepkilerini “Mert’e uzanan eller kırılsın” şeklinde haykırdılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.