Karslılar, Kütüphanede Buluşuyor

Türkiye’de artık toplumun her kesiminden vatandaşlar, halk kütüphanelerinde gereksinim duydukları BİT imkânlarına engelsiz bir şekilde ulaşabiliyor ve en üst düzeyde faydalanabiliyor.

 

Aralarında Kars’ın da bulunduğu ilk etapta 26 ilde bulunan il halk kütüphaneleri, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın Küresel Kütüphaneler Girişimi tarafından da desteklenen “Kütüphan-e Türkiye” adı verilen projesi ile toplumun her kesiminden vatandaşlar, kütüphanelerin her türden imkânlarından faydalanmaya başladı.

“Kütüphan-e Türkiye” Türkiye Direktörü Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük, Kars’a gelerek pilot kütüphaneler olarak seçilen Kars İl Halk Kütüphanesi ile birlikte Sarıkamış ve Susuz İlçe kütüphanelerin de incelemelerde bulundu. İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Mehtap Çantay ile bir araya gelen Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük, proje hakkında gazetecilere açıklamada bulundu.

Kütüphanelerin eksikliklerini de yerinde tespit eden Küçük, “Kütüphane-e Türkiye” projesinin küresel kütüphaneler girişiminin başlıcası olarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17 ülkede yürütülen bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye’de de aralarında Kars, Sarıkamış ve Susuz ilçe halk kütüphanelerinin bulunduğu 77 ilde, pilot kütüphanede projenin hayata geçirildiğini de kaydeden Küçük, “Bugün de bu pilot proje kapsamında Kars İl Halk ve ilçe halk kütüphanelerin ihtiyaçlarını belirlemek, gerekli bilgilendirmeler ve çalışmalar yapmak üzere Kars’a geldik. Kars’ta gerçekten şık bir kütüphane gördüm. Umarım diğer kütüphanelerimizde de yine benzer bir güzelliği ve yoğun kullanımı görebiliriz diye umut ediyoruz” dedi.

KÜTÜPHANELERE ÖNEMLİ DESTEKLER VERİLECEK

Bu proje kapsamında Kars, Sarıkamış ve Susuz’da kütüphanelere başta bilgisayar ve teknoloji desteği verileceğini de belirten Küçük, “her üç kütüphanemize çok ciddi maddi yatırımlar yapılacak. Özellikle bilgisayar ve iletişim teknolojileri açısından da burada gördüm ki Kars’ın kütüphanesindeki bilgisayarlarının oldukça eski. İlk aşamada pilot iller kapsamında bu bilgisayarları yenilemeyi düşünüyoruz. Bilgisayarlar dışında da diğer teknolojik ihtiyaçlarını da yenileyeceğiz. Daha işin başındayız. Kars ve ilçe kütüphanelerini yerinde ziyaret etmek ve ihtiyaçlarını belirlemek istiyoruz. Umarım buradaki yerel yönetimlerin, iş adamlarımızın ve hayırsever

insanlarımızın katkısıyla Kars’a yakışır ciddi hizmetler üretmeye

başlayacağız.” Diye konuştu.

HEDEF KİTLEMİZ DEZAVANTAJLI GRUPLAR

Projenin hedef kitlesini toplumdaki dezavantajı guruplar olan işsizler, engelliler, mahkumlar, maddi durumları zayıf olanlar veya yaşlıların oluşturduğunu da belirten Küçük, ayrıca şu şekilde açıklamada bulundu. “Bu insanlarımızın kütüphanelerimiz aracığıyla bu imkanlara sahip olmasını istiyoruz. “E devlet” etkileşimlerini kütüphanelerden de gerçekleştirmelerini istiyoruz. Bu insanlara bilgi ve teknoloji eğitimleri de vermek istiyoruz. Öz geçmiş hazırlamalarını, kariyer sitelerine müracaat edilmesini de istiyoruz.

Bölgemizde kamu kurumlarında çalışan avukatlara, mali müsavilere kayıtlı elektronik posta sistemler içinde eğitim vermek istiyoruz. Bir başka diyişle özel yapmak istediğimiz çok şey var. Çiftçileri de eğitmek istiyoruz.

KÜTÜPHANELERİ YAŞAMIN MERKEZİNE TAŞIMAK İSTİYORUZ

Bilgisayar ve resim konusunda da kütüphaneleri yaşamın merkezine taşımak istiyoruz. Kütüphaneleri cazibe konumuna getirmek istiyoruz. Bu sayede bu bölgede yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltmek istiyoruz. Hedeflerimiz arasında işsiz arkadaşlarımız iş bulabilsinler istiyoruz. Pilot aşamada 15 noktada İngilizce eğitimlerimiz de var.

Hedef kitlemiz İngilizcelerini geliştire bilsinler daha da bilgi elde edebilsinler gibi bu tür çalışmalar yapmak istiyoruz. Bölgede yaşayan dezavantajlı guruplarımızın yaşam kalitesini arttırmak istiyoruz. Projemizin genel amacı budur. Kars’ta bulunan medyamızla, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ile bir arada olayı çok arzu etmekteyiz. Siz gazeteci arkadaşların katkılarıyla da bu projeyi bir yerlere götürebiliriz”.

ÇANTAY, “KÜTÜPHANELERİMİZDEN TOPLUMUN HER KESİMİ FAYDALANSIN!”

İl Halk Kütüphanesi de, il genlinde projenin tanıtımı için çalışmalar

başlattı. İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Mehtap Çantay da, projenin tanıtım çalışmaları kapsamında hazırlanan broşürlerle ve toplantılarla vatandaşların halk kütüphanelerinden en üst düzeyde faydalanabileceklerini her zaman anlattıklarını söyledi.

Çantay, öğrenciler, muhtarlar, Kars Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum

Destekli Polislerin destekleriyle özellikle sokaktaki çocukları da bu konuda bilgilendirdiklerini de belirtti. Çantay, “Halkımızın diğer kesimlerindeki insanlarımıza da kütüphanelerimizden çok yönlü olarak faydalanabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Proje her kesi kapsamakta ama muhtarlara ulaştığımızda çoğu insana ulaşmış olacağız Diğer kurumlara, Milli Eğitime, köydeki insanlara da ulaşmak istiyoruz. Temel amacımız her insanımıza ulaşmaktır” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.