Karpuz Para Etmedi, Üretici Zor Durumda…

 

Hava sıcaklığının 40 derecenin üstüne çıkmasıyla birlikte ürünün aniden yetiştiğini belirten üreticiler zor şartlarda yetiştirdikleri karpuzları köylerinden traktörleriyle şehre getirip mahalle aralarında piyasanın altında satmaya çalışıyorlar Iğdır da karpuz ve kavun üreticiliği yapan Ahmet Akca, günlerdir şehir merkezinde karpuz satmak için beklediğini ifade ederek şunları kaydetti ´´20 Dekar karpuz ve kavun ekmiştim havalar ısınınca karpuzlar erken yetişti alıcı yok alanda çok az fiyat veriyor. Karpuz yetiştiriciliği zahmetli, masraflı ve riskli, tarlaya da alıcı tüccar müşteri gelmiyor Sıcak iklim bitkisi olduğu için her geçen gün bizim zararımıza işliyor ve çabuk bozuluyor, ne yazık ki pazarımız yok. Şu anda 25- 35 kuruşa alıcı bulamıyoruz.

İlaç, tohum, akaryakıt girdileri pahalı bu yıl zaten zarar ettik “dedi.

           Iğdır Karakoyunlu yolunda karpuz kavun alıp satan aynı zamanda çiftçilik yapan Hasan Bil,”Karpuzların çiftçilerin ellerinde kaldığını belirterek” Çivar illerden gelen tüccarlar eskisi gibi karpuz almaya gelmiyorlar. Asılsız dedikodu yaparak Iğdır karpuz ham çıkıyor diyorlar.Halbuki Iğdır Karpuzu organik kıp kırmız suludur.Iğdır karpuzunda olan tad hiç bir karpuzda yoktur .Hiçbir yetkili bize sahip çıkmıyor. Bakkalda markette 45 ile 90 kuruşa satılan karpuzu bizden 35 kuruşa almıyorlar.Nakliye parasını bile çıkaramıyor. Alıcıda yok 3 gündür burada karpuz satmaya çalışan çiftçiler var alan yok “dedi.

          Iğdır da üretici rambo tip kavunu 40 ile 70 kuruşa satıyor. Fakat alıcı yok. Iğdır ziraat odası başkanı Turgay Akçay, yaptığı yazılı açıklamada “. Hava sıcaklığının artması üreticiyi zor duruma sokmuştur herkesin ürünü aniden yetişince satacak yer ve alıcı bulmakta zorlanıyor. Karpuz kavun domates tarlada çürüyor. Pazarlama ve alım merkezleri yok. Her yıl olduğu gibi bu senede çiftçimiz zor duruma düşmüştür. En güzel organik Karpuz ‘un kilosu 25 ile 35 kuruşa satılıyor alan yok üretici de toplamıyor tarlada bırakıyor”dedi ığdır da karpuz üretimi yıllık 5 bin ton

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu da yazılı açıklamsında Iğdır da resmi kayıtlara göre 530 dönüm alana karpuz ekimi yapıldığını 4240 ton elde edildiğini kayıtlı olmayanlar da eklendiğinde 5 bin tonu bulabileceğini bunun 3 bin tondan fazlasının il dışına satıldığı belirtti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.