Karasu Sazlığı Köylülerin Ekmek Kapısı Oldu

BALIKÇILIK IĞDIR'DA GEÇİM KAYNAĞI OLDU. (İHA/IĞDIR-İHA)

  Ağrı dağı eteklerindeki Karasu sazlığında balık avcılığı yapan köylüler, yeni ekmek kapısı bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

 Iğdır’ın Karakoyunlu ve Aralık ilçesi sınırları içinde bulunan, Ağrı dağının buzul suları ile beslenen Aras nehriyle birleşen Karasu sazlığı, yöre halkının yeni geçim kapısı oldu. Karasu sazlığında yapılan balıkçılık geçim kaynağı oldu. Yazın çobanlık yaparak tarım arazilerinde çalışan dar gelirli köylüler, kışın balık tutarak geçimini sağlıyor. Yasin Zor isimli köylü, kışın ise Karasu’da avladığı balıklarla geçimini sağladığını belirtti. Yöre insanı olarak Iğdır’da geçmişten bugüne hep geçimlerinin hayvancılık ve tarım üzerine olduğunu anlatan Zor, “Biz Aralık ilçesinin Hasanhan köyünde ikamet ediyoruz. Ağrı dağı eteklerinde dağdan çıkan sularla oluşan büyük sazlıkta ben ve amca oğullarım kışın balık tutarak ekmek paramızı çıkarıyoruz” dedi.

“İNSAN BOYUNU GEÇEN YAYIN BALIĞI YAKALIYORUZ”

Aras nehriyle birleşen sazlıkta insan boyundan daha uzun yayın balığı yakaladıklarını anlatan Zor, “Günde 20-30 kilo sarı sazan ve benzeri balık yakalıyoruz. Kilosunu 10-15 TL arasında Nahcıvan-Türkiye kara yolunda geçen yolcu müşterilerimize satıyoruz. Sazlıkta ayrıca balığın yanında tatlı su ıstakozu denilen kerevit yakalıyoruz. Bunu Nahcıvan’dan gelen müşterilere satıyoruz. Eskiden kışın yapacak iş bulamıyorduk. Şimdi çok şükür kışında geçimizi sağlayacak bir işimiz var” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.