Karakoyunlu İlçesi’nde Genç Çiftçilere 185 Adet Küçükbaş Hayvan Dağıtıldı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında koyun dağıtım törenine, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mutlu Çakmak, daire amir ve müdürleri ile davetliler katıldı.

            Mutlu Çakmak, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

            “Genç Çiftçi projesi kapsamında küçükbaş hayvanların dağıtmak üzere bir araya geldiklerini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Milli Tarım Projesi kapsamında gerek hayvancılık, gerekse bitkisel üretimle ilgili projelerinin artarak devam ettiğini de söyleyen Çakmak: Karakoyunlu ilçemizde 5 çiftçimize 35 dişi 2 erkek olmak üzere 37 koyun dağıtımını gerçekleştirdik. Bakanlığımızın 11 Mayıs 2017 tarih ve 1179508 sayılı Talimatı ile ilimize toplam 4.950.000 TL bütçe ayrılmıştır. Bakanlığımızın Iğdır İli Bütçe Proje Dağılımı Bitkisel ve Diğerleri 34 adet, Büyükbaş Sığır 98 adet, Büyükbaş Hayvancılık Tesis Yapımı ve Hayvan

Alımı 2 adet, Küçükbaş Keçi 2 adet, küçükbaş koyun 28 adet, küçükbaş hayvancılık tesis

yapımı ve hayvan alımı 1 adet olmak üzere toplam 165 adet projedir. Merkez ve Karakoyunlu İlçe köylerine ait 11 proje kapsamında 11 genç çiftçiye 385 adet koyun ve 22 adet koç olmak üzere toplam 407 adet küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır. 

            İl genelinde 28 projemiz var.  Bu projeler kapsamında köylerimizde hayvancılık kalkınacak. İnşallah çiftçilerimiz için bol kazanç olur. Bundan sonrada projelerimiz devam edecek.”

            Kacerdoğanşanlı Köyü’nden genç çiftçi Muharrem Güraras; “Genç Çiftçi Projesi kapsamında 35 dişi 2 erkek olmak üzere 37 koyun aldım. Küçük işletmelerin büyümesi için büyük bir adım ve ülkemizde et sıkıntısının da önüne geçecektir” dedi.

            Kadın çiftçi Semra Balandı ise; “kadın çiftçi olarak müracaat etim oğlumun şansına 37 koyun çıktı. Çok mutluyum. Hayatımız değişecek. Koyunları çoğaltmayı planlıyorum. Aile bütçesine katkısı olacak çocuklarım okuyacak. Buradan il tarım müdürümüze Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

            Aybuke Argın ise; “genç çiftçi olarak müracaat ettim çıktı çok mutluyum Koyunlarımın sayısını artırmak istiyorum” dedi.

            Daha sonra kura ile koyunların sahipleri belirlenerek dağıtımları yapıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.