Karaçanta: “30 Mart Akşamı “MHP” Kimliğim Bitti”

a2

Göreve gelmesinin ardından ilk toplantısını gazeteciler ile bir araya gelerek gerçekleştiren Başkan Karaçanta, 30 Mart akşamı ‘MHP’ kimliğinin bittiğini ve artık tüm Kars halkının belediye başkanı olduğunu söyledi.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, ilk toplantısını basın mensupları ile yaptı.

Öğretmenevinde basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Başkan Karaçanta, açıklamada bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bazı belediye meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda açılış konuşması yapan Karaçanta, belediyede yeni dönemin tüm Kars halkına hayırlı olmasını diledi. Geçtiğimiz Perşembe günü görevi devralmasının ardından öncelikli olarak basın mensupları ile bir araya gelmeyi hedeflediğini söyledi. Bundan böyle de sık sık basın mensupları ile bir raya geleceklerini de belirten Karaçanta,  gazetecilere teşekkür etti.

96 MİLYON TL BORÇ DEVRALDIK

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Karaçanta ilk olarak önceki belediye yönetiminden devraldığı borç miktarının ne kadar olduğu konusuna açıklık getirdi. Kars’ın durumunun ortada olduğunu ve özellikle yol, su ve temizliği zaman zaman ihmal edilmiş bir şehirle karşı karşıya olduklarını belerten Karaçanta, öncelikli olarak bu ve buna benzer sorunları bir an önce çözmek için işe başlayacaklarını daha sonra da projelerini tek tek hayata geçireceklerini dile getirdi.

Kars Belediyesinin 2013 yılının sonu verilerine göre 96 Milyon 154 Bin TL borcu olduğunu vurgulayan Başkan Karaçanta, bu borcun 7 Milyon TL’sinin esnafa ve şahıslara olduğunu açıkladı. 89 Milyon borcun ise kurumlara olduğunu belirten Karaçanta, “MHP’den belediye Başkanlığı adaylığım nedeniyle belediye meclis üyeliğinden istifa etmeden önce toplam borç 115 Milyon TL idi. Öncelikli olarak belediyenin esnafa olan borcunu ödeyerek şehre ekonomik anlamda bir canlılık getirmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle de belediyeyi borçlarını ödeyen, esnafa ve
vatandaşlara karşı itibarı olan bir kurum haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmayı düşünüyoruz” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR SEÇİM SÜRECİ YAŞADIK

30 Mart yerel seçimlerine kadar süregelen seçim sürecinin son derece huzur ortamında ve seviyeli geçtiğini de dile getiren Karaçanta, önceki belediye Başkanları Nevzat Bozkuş ve Naif Alibeyoğlu’nun tecrübe ve bilgilerinden de faydalanacağını belirtti. Seçim süreci boyunca AK Parti Belediye Başkan Adayı Nevzat Bozkuş, CHP Belediye Başkan Adayı Naif Alibeyoğlu ve Barış ve Demokrasi Partisi Belediye Başkan Adayı Yusuf Yıldırım’a candan teşekkür ettiğini de dile getiren Başkan Karaçanta, “Aday arkadaşlarımız ile birlikte çok seviyeli ve saygılı bir seçim süreci geçirdik. Bu birliktelik Türkiye’ye örnek teşkil edecek güzelliklerdi ve hiçbir yerde de örneği yoktu. Çünkü Kars, çok zengin etnik kimlikleri ve kültürleri bir arada yaşayan bir kenttir. Dolayısıyla bu seçim sürecinin huzurlu bir şekilde tamamlanması aday arkadaşlarımızın güzelliğinden kaynakladı. Çünkü hepimiz bir birbirimize karşı seviyeli ve saygılı bir yaklaşım ortaya koyduk” dedi.

PERSONELİMİZ BAŞIMIZIN TACIDIR

Karaçanta ayrıca 30 Mart akşamı Kars halkının kendisini belediye başkanı olarak seçmesinin ardından aynı akşam Murtaza Karaçanta’nın ‘Milliyetçi Hareket Partisi’ kimliğinin bittiğini ve artık tüm Kars halkının belediye başkanı olduğunu söyledi.

Belediye personelinin başlarının tacı olduğunu da dile getiren Karaçanta, kesinlikle hiçbir personelin işlerinden çıkartılma gibi bir kaygı taşımamaları gerektiğine de dikkat çekti. İşkur marifetiyle belediyede hali hazırda çalışanların istisna dışında tutulduklarını ve Mayıs ayında işlerinin son bulacağını da dile getiren Karaçanta, “Belediyede çalışan herkes etnik kimlik, dil, din, ırk ve mezhebine bakılmasızın çalışmalarına devam edecek. Bütün personelimiz bizim başımızın tacıdır. Hiçbir kimse işinden çıkartılmayacak. Bizler eyer başarılar sağlayabilirsek yeni iş istihdamları yaratarak personel sayımızı daha arttırma yoluna gideriz. Yani ihtiyaç sahibi insanlarımıza iş verirsek bu bizleri daha da mutlu edecektir. Yoksa birini çıkartarak yerine birini almak gibi bir düşüncemiz olamaz.”şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.