Karabağ Kilimleri Iğdır’ın Markası Haline Geldi

mm

Iğdır Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Karakoyunlu İlçesi’nde açılan SERKA destekli halıcılık kursu devam ediyor.

Iğdır Halk eğitim Müdürü Levent Turan; “Iğdır Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından SERKA projesi kapsamında 2 adet kilim atölyesi kurduk. Bunlardan biri de Karakoyunlu İlçemizdedir. Kurs sayesinde, 13 kişi halı dokuyor” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karakoyunlu İlçesi Halı Kursu Öğretmeni Hangül Yıldız ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kilimleri en az maliyete imal etmeye çalışıyoruz. Tamamı yünden elde edilen, Karabağ ve Anadolu motifli kilimler dokuyoruz. Amacımız yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkânı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkânına kavuşacağız. Şu anda 13 kursiyer var. Günlük yevmiye 20 TL alıyorlar. Hem meslek öğreniyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiye’de sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor. Dokunan kilimler iç piyasaya satılıyor.”

Kursiyerler de, kurstan memnun olduklarını, hem meslek hem para kazandıklarını ifade ettiler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.