Karabağ Kilimciliği Kursu Sona Erdi

DSC_0767

Iğdır‘ın Karakoyunlu İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Karakoyunlu İlçesi’nde İş-Kur iş birliği ile açılan halıcılık kursu sona erdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karakoyunlu İlçesi Halı Kursu öğretmeni Hangül Yıldız; “kilimleri en az maliyete mal etmeye çalıştık. Tamamı yünden elde edilerek Karabağ ve Anadolu motifli kilimler dokuduk” dedi.

Yıldız; “amacımız hem yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkânı sağlamaktır. Bunu başardık. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkânına kavuşacağız. Şu anda 15 kursiyer kursumuzu başarıyla bitirdi. Günlük yarım yevmiye 20 TL aldılar. Hem meslek öğrendiler hem de aile bütçelerine katkı sağladılar” şeklinde konuştu.

Yıldız, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen kilimler Türkiye’de sadece Iğdır’da işlenmekte olduğunu belirtti. Çeşit ve en güzel desenlerin Iğdır’da bulunduğunu belirten Yıldız; “dokunan kilimler iç piyasaya satılıyor” diye konuştu.

Kursiyerler ise, kurstan memnun olduklarını ve hem meslek hem para kazandıklarını ifade ederek 4 aylık kurstan sonra yeni bir kurs açılmasını talep ettiler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.