Kanalizasyona Karışan Su Kanalı Tehlike Saçıyor

 

Iğdır’ın Melekli Beldesi’nde kanalizasyonun karıştığı su kanalı tehlike saçıyor.

 Beldede geçen ve hayvanların mera yolu üzerinde bulunan su kanalına il merkezinin kanalizasyonu karıştığı iddia edildi. Kanalizasyonun karışması sonucu kanaldan su için hayvanların telef olduğunu ifade eden çiftçiler, yetkililerin duruma el koymasını istediler. Beldede yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan Yılmaz Türkeli isimli vatandaş şunları söyledi:

 “Iğdır’ın bütün kanalizasyonu bu kanala akmaktadır. Hayvanlarımızı meraya otlatmak için götürdüğümüz zaman mecburen buradan geçiyoruz. Bu durumda hayvanlarımız ister istemez kanaldan su içiyor. İçtiği zaman ise gördüğünüz gibi her gün 3-5 hayvanımız telef oluyor. Arkadaşlarımda benim gibi hayvancılıkla uğraşıyor ve aynı mağduriyeti bütün köylü yaşıyor. Gördüğünüz gibi durum ortada. Bu su sadece bizim hayvanlarımız için değil doğadaki bütün canlıları zehirlemektedir. Bunun dışında çocuklar tehlikenin farkında olmadıkları için yaz aylarında serinlemek amacıyla bu suya giriyor ve birçok hastalık riskiyle karşı karşıya kalıyor. Telef olan hayvanlarımızı veterinere götürdüğümüzde ise bu kanal suyundan dolayı zehirlendiğini öğreniyoruz. Veteriner tarafından hayvanlarımıza verilen ilaçlar da çözüm olmuyor. Yetkililerden bu duruma bir çözüm bulmalarını istiyoruz.”

 Veteriner Hekim Adem Işıkay ise tehlikenin boyutuna değinerek şunları söyledi:

“Beldemizden geçen kanalda Iğdır şehir merkezinin kanalizasyonu bağlandığından dolayı buraya bütün ev atıkları bulaşıyor. Bunları tüketen hayvanlar, ayrı bir zarar görüyor. Kanalizasyondan dolayı bulaşan mikroplar ve bakteriler burada hızlıca üreme imkânı buluyor. Köylüler o bölgeyi su kaynağı kullandıkları için hayvanlarda ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Bu konu sadece hayvanlarla ilgili değil. Hayvanları hasta diye kesime sevk edip tüketilmesinden sonra insanlarda sağlık problemleri doğurabiliyor.

Iğdır Belediye Başkanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.