Kahraman Şoföre Iğdır Valiliği’nden Para Ödülü

77

Bir gurup PKK’lının LNG gazı yüklü tankerle Suveren Jandarma Karakol Komutanlığı’na saldırı girişiminde bulunulmasını önleyen kahraman şoför T.M.G Iğdır Vali Vekili Mevlüt Özmen tarafından para ve plâketle ödüllendirildi.

 Iğdır Valiliği’nde yapılan törende yaşadıklarını anlatan Turan Mutlu Gün; “rampadan ağır ağır iniyordum bir anda bir araçtan silahlı kişiler indiler aracı durdurmamı istediler, bende durdum. Araçtan indirdiler, aracın nasıl çalıştığını sordular. Bende ‘aracı siz kullanmazsınız otomatiktir’ dedim. Sen konuşma öldürürüz dediler. Sonra yanıma binen diğer kişiye anlattım aracı benden başka kimse kullanmaz diye. Sonra bana ‘tamam sen sür dediğimizi yapacaksın’ dedi. Çok güzel net Türkçe konuşuyorlardı.Tamam dedim. Bu arada araca bomba bağlıyorlardı. Iğdır Üniversitesi’ne yaklaşınca ağırlaştım bana ‘Suveren Jandarma Karakolu’na gireceksin’ dedi. Bende nasıl olsa öleceğim, aracı Suveren’e sürmeyeyim. Mehmetçikler ölmesin diye düşündüm. Bu arada terörist bombanın kabloları ile uğraşırken silahını dizinin üstüne bıraktı. Bende el frenini ve imdat frenini çekerek kendimi aşağı atım üniversite bahçesine girdim. Bağırarak yaklaşmayın bomba var dedim. Karakola gittim durumu anlattım itfaiye de gelince tankeri söndürdük. Büyük bir facia önlenmiş oldu. 7 km alanı yakıp yıkardı. Çok mutluyum Mehmetçikleri kurtardığım için. Zaten bende ölüp gidecektim. Hiç olmasa Mehmetçiklerimiz şehit olmasın diye düşündüm ve başardım.”

 Iğdır Vali Vekili Mevlüt Özmen de; “Turan Bey’i kutluyorum. Büyük bir olayı önlemiş oldu. Soğukkanlılığını korumayıp aracın el frenini çekmeseydi ve karakola gitseydi büyük bir facia oluşacaktı. Hayatı pahasına Mehmetçiklerimizi koruduğu için atom bombasından daha tesirli patlamış olsaydı jandarma karakolumuz ve Kürt vatandaşların yaşadığı Suveren Köyü halkı büyük zarar görecekti. Valilik olarak kendisini maddi olarak ödüllendiriyor ve plâket veriyoruz” dedi.

Suveren Jandarma Karakol Komutanı K. Başçavuş Kemal Çakır ise; “Turan Bey büyük bir faciayı önlemiştir. Büyük bir fedakârlık ve kahramanlık yapmıştır. Onun sayesinde askerimiz karakolumuz kurtulmuştur. Kendisine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.