Kafkas Keleri” Ağrı Dağı’nda Görüntülendi

 

Nadir görülen sürüngenlerden Kafkas Keleri, Ağrı Dağı Milli Parkı'nda Anadolu Ajansı ekibi tarafından görüntülendi.

            Ekip, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileriyle irtibata geçti.

            Türkiye'de genellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Kafkas Keleri’nin Ağrı Dağı'nın 2 bin 500 rakımında yaşayan türü, çekilen fotoğraf ve görüntüler sayesinde Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü envanterine girdi.

            Orman ve Su İşleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu, nadir görülen bir tür olan Kafkas Kele-ri’nin, Türkiye'de Kars, Ardahan, Iğdır ile Van'ın yüksek rakımlı ve kayalık bölgelerinde görülebileceğini söyledi.

            Kelerin boyunun 35 santimetreye kadar uzadığını anlatan Türkoğlu; “genelde bunlar böcek ve örümcekle beslenen bir türdür. Derisi hafif dikensi ve gri olmaktadır. Yuvarlak kafalı olan bu türün duyma yeteneği de vardır. Bunların üreme zamanı, nisan ve temmuz arasında olmaktadır. Doğaya 2 ile 14 yumurta bırakarak kayalık alanda soylarını sürdürmektedirler" dedi.

            bu türün kayıt altına alındığını belirten Türkoğlu; “bu tür burada ilk kez görüntülenmiş oluyor. Bu tür, genelde 3 bin rakımlık kayalık alanda yaşamaktadır. Ağrı Dağı, yüksek rakımlı ve taşlık bir dağ. Bu durum, bu tür için iyi barınma imkanı sunmaktadır" diye konuştu.                                                       KAYNAK: İHA

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.