Kadınlardan Savaşa Hayır Açıklaması

74

 Iğdır’da KJA bileşenleri öncülüğünde Türkiye’de son zamanlarda yaşananlara ve ölümlere dikkat çekmek amacıyla “Barışa İhtiyacım Var” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Iğdır’da Kongreya Jinin Azad (KJA) bileşenleri, “Barışa İhtiyacım Var” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına HDP Iğdır Milletvekilleri Kıznaz Türkeli, M.Emin Adıyaman, Iğdır Belediye Eş başkanı Şaziye Önder, Ağrı Belediye Eş Başkanı Mukaddes Kubilay, Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı Dilek Yanardağ, Iğdır, Ağrı kadın belediye meclis üyelerinin yanı sıra KJA bileşenleri katıldı. Belediye Meydanı’nda bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi alanı beyaz bez parçaları ile beyaz balonlar ile süslendi. Kadınların basın açıklamasında yanlarında getirdikleri ve üzerinde; “bu kirli savaşa kurban verecek evladımız yoktur”, “her yerde barış nöbetindeyiz, ses çıkarıyoruz”, “tüm kadınlar savaşa karşı barışı haykırmalıdırlar”, “barışı kadınlar getirecek” dövizleri dikkat çekti. Basın açıklamasında düdük ve tava tencere sesleri ile gürültülü eylem de gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder şunları söyledi:

“Görünürde çatışan ama aslında aynı duygu ve düşünceleri taşıyan AKP, CHP ve MHP mecliste sınır ötesi savaş yetkisi veren tezkereye 3 Eylül’de birlikte evet demiştir. IŞİD barbarlığına karşı bir şey yapmayan hükümet bu yetkiyi kime karşı kullanacaktır. Bu yetki nerede olursa olsun Kürtleri öldürme yetkisidir. Yoksul halk çocuklarını öldürme yetkisidir.

  Bizler kıyıya vuran Suriyeli çocuklarız. Bizler çırılçıplak sokağa atılmış onurlu kadınlarız. Bizler zorunluluğu askerliği kardeş kanını dökmeyi reddedenleriz. Bizler bir tarafı toprağa düşerken, diğer tarafı yaşama tutunup barışı haykıran kadınlarız.”

75

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.