“Kadınlar Emek Veriyor Iğdır’da Tarım Gelişiyor “ Projesi Tamamlandı

SODES tarafından desteklenen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Kadınlar Emek Veriyor, Iğdır’da Tarım Gelişiyor” projesi Kasım ayında başlamıştı ve Temmuz ayında son buldu.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İl Müdürü Özkan Yolcu, “8 ay süren projemizde tarımda önemli bir paya sahip olan 50 kadın çiftçimize Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları, Seracılık, Örtü altı Fide ve Sebze Yetiştiriciliği konularında teorik eğitimler verilmiştir. Teorik eğitimlerin sonunda 50 kadın kursiyerimiz arasından 25 kadın kursiyerlerimiz (kura sonucunda) proje koordinatörü Zekiye Altuntekin ve proje eğitimcileri eşliğinde 5 gün Antalya İlinde bulunan seraları yerinde görüp üretim aşamalarını inceleme amacıyla teknik geziye götürülmüştür. Proje kapsamında kurulan 500 m2′ lik damla sulamalı seramızda kursiyerlerimizle beraber yetiştiriciliğin her aşamasını göstermek amacıyla domates ve hıyar fideleri dikimi yapılmıştır. Domates ve hıyar yetiştiriciliğin aşamaları bitki büyüdükçe; budaması, sulaması, gübrelemesi ve ilaçlama gereklilik zamanları kursiyerlerimize ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Proje sonunda kursiyerlerimiz organik tarımın gerçekleştirilme aşamalarını öğrenmiş, sera kurabilen, sera toprağını üretime hazırlayabilen, fide ve sebze yetiştirebilen, sebzelerin budamasını yapabilen, yetiştiriciliğin her aşamasına haiz kişiler olmuşlardır” dedi.
Projenin son ayağı olarak kadın çiftçilere bürokratların ve kurum yöneticilerinin katılımı ile yemek düzenlendi ve Vali Enver Ünlü tarafından Valilik toplantı salonunda sertifikaları verildi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.