Kadınlar Bir Bir Tezgâh Kapatıyor

Kadın Emek Pazarı’nda tezgah kuranların sayısı son bir yıl içinde 20’den 4’e düştü. Evde yaptıkları, tandır ekmeği, reçel, turşu, dantel, kıyafet, konserve gibi ürünleri satan kadınlar, krizin devam etmesi durumunda pazarın kapanacağını belirtti.Iğdır Belediyesi’nin Zübeyde Hanım Bulvarı’nda kurduğu Kadın Emek Pazarı’nın tezgah sayısı günden güne azalıyor. 2011 yılında açılan pazarda tezgah kuran kadınların sayısı son bir yıl içinde 20’den 4’e düşmüş durumda.
Evde yaptıkları, tandır ekmeği, reçel, turşu, dantel, kıyafet, konserve, kuru sebze, kuru meyve ve baharat çeşitlerini satan kadınlar, krizin devam etmesi durumunda pazarın kapanacağını söylüyor. Kürt, Türk, Terekeme ve Azeri kadınlarının uğrak yeri olan pazar, haftada 2 gün açık olmasına rağmen istenilen düzeyde satış yapamıyor.
Ekonomik Kriz Kadın Pazarını Da Vurdu
Kadın seslerinin yükseldiği pazarda 7 yıldır tezgah açan Fatma Çelik (65), ekonomik krizin kadın pazarını da vurduğunu söyledi. Bir yıl öncesine kadar Kürt, Türk, Azeri ve Terekeme kadınların yan yana çalıştığını dile getiren Çelik, şimdi 4 kadın kaldıklarını belirtti. Halkın alım gücünün günden güne daha da zorlaştığını söyleyen Çelik, “Fiyat düşük olsun az olsun. 20 liralık bir ürünü inanılmaz pahalı buluyorlar” dedi.
‘Alıcıya Fiyatı Söylemekten Utanıyoruz’
Başörtüsü, turşu, reçel ve kuruttuğu yeşilliklerden baharat yapıp 8 yıldır pazarda satan Gülsüm Durağı (62) ise önceki yıllarda pazarın insanlarla dolup taştığını anlattı. Müşterilerin bir şeyi alırken dakikalarca düşünmek zorunda kaldığını dile getiren Durağı, “Başörtülerini geçen yıl 3 liraya alıyorduk, bu yıl 6 lira oldu. Ürünlerimizde sürekli fiyat değişikliğine gidiyoruz. Alıcıya ürünün fiyatını söylemekten utanıyoruz. Elimizdekileri zor tüketirken her geçen gün zam artışı yapılıyor. Bu durum herkesi rahatsız ediyor. Alıcı da satıcı da üreten de rahatsız. Bizler çok zengin halklar değiliz. Fabrikamız, iş yerimiz yok. Biz geçimimizi üreterek sağlıyoruz” diye konuştu.
Kriz Yüzünden 20 Tezgâhtan 4 Tezgaha İndi
Songül Demirci (65) de kuruttuğu meyve poşetlerini 6 liraya sattığını dile getirdi. 8 yıldır aynı işi yapan Demirci, bazı günler siftah dahi yapamadığını söyledi. Demirci şöyle devam etti: “Belediye bu pazarı açmakla biz kadınlara bir imkan tanıdı. Her türlü ihtiyacımızı karşılıyor. Fakat ekonomik kriz var. Bir çok kadın tezgâhını kapatıp gitti. Daha önce 20 kişiydik, şimdi 4 kaldık. Ekonomik krizden dolayı. Zarar etmekten başka bir şey olmuyor. Yani herkes aynı durumdan şikayetçi. Kriz yok diyenler burayı ziyaret etsinler.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.