Kadının Emeği Destek Bekliyor

Toplumun gelişip ilerlemesindeki en büyük etken şüphesizki kadınlardır. Kadınların sosyal hayata ve ekonomik yaşama entegre olmaları olmazsa olmazlardan biridir. İlimizde kadınlara yönelik faaliyetlerden birisi de Hoşhaber Beldesi’nde bulunmakta. Hoşhaberli kadınlar açılan kilim kursunda el emeği, göz nuru kilimleri dokuyarak ortaya birbirinden güzel ürünler çıkarıyor. Lakin kadınların verdiği bu emeğin devamının gelmiyor olması kendilerini üzüyor.

Açıldığı günden beri 3. dönem kursiyerlerini yetiştiren Hoşhaber Kilim Kursu şuana kadar 70’e yakın kadını mezun etti. Aynı zamanda 30’a yakın öğrenciye de okuma-yazma eğitimi vererek 1. kademe mezunlar yetiştirildi. Kursa Karabağ, Osmanlı ve Anadolu motiflerini işleyerek birbirinden harika kilimler üreten kadınlar; “kurs süresi bittikten sonra ne yazıkki tekrardan eve mahkum olmaktayız” diye dert yakınıyorlar.

İŞKUR bünyesinde çalıştırılan Hoşhaberli kadınlar günlük yaklaşık 6 saat çalışarak aylık 500 ila 600 TL arasında maaş alıyorlar. Kadınların yaptıkları kilimler halk eğitim merkezi tarafından toplanarak değerlendiriliyor. Yaklaşık olarak 4 aylık kurs sürelerine tabii tutulan kadınlar kilim dokumada ustalaştıktan sonra kurs süresi sona eriyor ve yerine yeni gelen kursiyerler alınıyor. Fakat mezun olan kursiyerler yeterli imkânlar sağlanmadığından tekrardan eve dönmeye mahkûm kalıyorlar. Böylece kısır bir döngü oluşuyor.

Kurs süresinden sonra da kilim üretmeye devam etmek istediklerini belirten kursiyerler gazetemize yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“4 aylık kursumuz bittikten sonra devam edebileceğimiz olanaklar sağlanmadığından işimizi bırakmak zorunda kalıyoruz. Bizler eve hapsolmak istemiyoruz. Çalışmak ve üretmek istiyoruz. Belediyemizden destek istiyoruz. Belediyemizin kendi bünyesinde oluşturacağı bir imkân dahilinde kilim üretmeye devam edebiliriz. Bu sebeple devlet büyüklerimizi kadınlara destek vermeye davet ediyoruz.”

Verdikleri emekle üretime katkı sunan kadınlarımızı tebrik ediyor, çalışmalarının ve emeklerinin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 gurkan Kasım 21, 2017 Cevapla
0 0

hudut gazetesi calisanlarini tebrik ederim cok guzel bir konuya deyinmissiniz..kadinlarimiza tam.destek bizlerdende

 hejar Kasım 21, 2017 Cevapla
0 0

bende eski mezunlardanım ama suan evde oturmak zorunda kalmisim

 Fadime ocal Kasım 22, 2017 Cevapla
0 0

H

 Fadime ocal Kasım 22, 2017 Cevapla
1 0

Ane anemizde anelerimizden bize kalan el emekleri yani kilim dokumak seneden senelere taşısın dedik ve hoca desteğiyle 123 dönem gitik çok memnun kaldık ve sesimizi duyurduk inşallah sesimizi duyan olur bir bunlarla ilgilenen buyuklerimizden destek bekliyoruz