Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin Bir Araya Geldiler

88

Iğdır Belediyesi Kadın Meclisi öncülüğünde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü“ kapsamında kadına yönelik şiddet basın açıklaması ile protesto edildi. Belediye Meydanında bulunan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına Belediye kadın çalışanlarının yanı sıra Tuzluca Belediye Eş Başkanı Neşegül Can, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı Dilek Yanardağ, HDP Iğdır İl Eş Başkanı Dilber Turan katıldı. Basın açıklamasında “ Fuhuşa tecavüze sessiz kalma”,” Haklı Şiddet yoktur”,” Cinsel, ulusal ve sınırsal sömürüye son”,” Katledilen kadınlar isyanımızdır”,” Jın Jiyan azadî”,” Fuhuşa, tecavüze sessiz kalma” dövizleri dikkat çekti.

Basın açıklamasında belediye kadın meclisi adına kitleye seslenen Seyran Ayhan kadın cinayetlerinde yargının aldığı kararların adil olmadığına dikkat çekerek; “her gün yaklaşık 5 kadın en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğü ülkemizde bu durum şiddettin vardığı düzeyi açıkça göstermektedir. Alınan yargı kararlarında devam eden mahkeme süreçlerinde kadın katillerine “ Haksız tahrik” adı altında ceza indirimi uygulamaları, eril zihniyetin örneklerinden sadece birisidir. Soruyoruz henüz 13 yaşındayken toplu tecavüze maruz kalan bir çocuğun ‘tecavüze rıza gösterdiğine’ kanaat getiren bir mahkeme ve yerel mahkemenin kararını onayan Yargıtay gibi bir kurum dünyanın hangi demokratik ülkesinde mevcuttur” dedi.

Iğdır Belediyesi Kadın Meclisi öncülüğünde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü “ kapsamında gerçekleşen etkinlikler 25-29 Kasım tarihleri arasında Iğdır merkezde bulunan Kültür Merkezi Konferans Salonunda ücretsiz film gösterimi ile devam edecek.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.