JACK LONDON

İnsan Dünyası Edebiyattır. Klasik (Antik) Dünya Edebiyatı’nın Asi Prensinin 99. Ölüm Yıldönümü Anısına Saygıyla…

JACK LONDON

(San Francisco 1876 – California 22 Kasım 1916)

11

Sait Özmemiş (18 Kasım 2015, IĞDIR)

I. GİRİŞ

            Amerikalı eylem ve düşünce adamıdır. California 1876 doğumlu olup asıl ve tam adı John Griffith Chaney’dir. Babası gezgin bir astrologdu, oğlunu ve eşini erken yaşta terk etti. Babasız büyüdü denilebilir. London soyadını annesinin ikinci evliliği yaptığı San Francisco’daki üvey babasından alarak bu aileye katılarak oraya yerleşti. Asıl babası ile nesebinin meşru olmadığı iddia edilmiştir.

II. EĞİTİM VE EYLEM YAŞAMI

            14 yaşına kadar okula gitti. Bıraktı. Yaşam mücadelesi acımasızdı ve yoksulluk belini büküyordu. Güçlü ve sağlıklı bünyesiyle dayanabiliyordu. Bir gemiye tayfa olarak girdi. Böylece denizcilik yaşamına başladı. Japonya seferi yapıp döndü.

            Amerika’da 1893 yıllarında ekonomik kriz patladı. Bu kriz toplum ve sosyal yaşamı da vurdu. Açlık ve işsizlik had safhaya çıktı. Bu süreçte Marx ve Engels okudu. Eylemci bir sosyalist oldu… Bu nedenle bir süre hapis yattı. 1895’de 19 yaşındayken 4 yıllık ortaöğrenimini bir yılda bitirip California Üniversitesi’ne girdi. Fakat bir yıl sonra bıraktı. Kolondike Bölgesi’ne gidip altın avcılarına katıldı. Fakat eli boş döndü. Vahşetin Çağrısı’nı yazdı.

            Bu seferde, parlak zekâsı gezdiği, gördüğü yer ve insan tipleri yanında erken olgunlaşması onu yazar olmaya zorluyordu. Şansını bu konuda da deneyecekti. İlk eseri olan Kurt Kanı’nı yazdı. (1900) beğenildi ve kısa sürede geniş kitlelere yayıldı. 50 civarında kitap yazdı. Büyük bir şevk ve hırsla çok çalışıyor bununla birlikte çok da içki içiyordu. Giderek vücut sağlığı ve direnci kırıldı, azaldı. Eseri Martin Eden’de kendini anlattı ve sonuçta intiharla kitap sonuçlanmıştı.

III. YAŞAMA VEDASI

            Jack London, siyasal anlamda, eylemde sosyalistti. Fakat insan tipi ve toplumsal yaşamda düşünceleri bulanıktı. Üstün ırka yakındı. Yaşadığı California’da “Kurt Evi” adında bir ev yaptı. Bir süre sonra ev yandı, kül oldu. Alman filozofu Friedrich Nietzsche’nin görüşlerini Adolf Hitler’in esas aldığı “üstün Alman ırkı” ilkesine yakınlığı gerekçesiyle, London sertçe eleştirilmiştir.

            Yukarıda da değinildiği üzere yazarlık yaşamında sosyalistti. İşçi sınıfı ve devrim mücadelesini (ütopik 1914 – 1918 arasını kapsayan) Demir Ökçe’de anlatmıştır. Fakat ne yazık ki Ekim 1917 (7 Kasım 1917) Rus Bolşevik Devrimi’ni göremeden devrim ve yaşam umudu kırılmış, başta böbrek, üremi ve prostat hastalığının çok ilerlemesi, tedaviye cevap vermemesi ve çok acı çekmesi karşısında 21-22 Kasım 1916 gecesi, villasının verandasında zehri kâğıt üzerinde hesapladı ve içti. 22 Kasım 1916 akşamı saat 19:00 sularında öldü.

IV. KAYNAKLAR

  1. Irving Stone, Doludizgin Bir Denizci.
  2. Jack London, Demir Ökçe, Sıradışı Yayıncılık.
  3. Jack London, Vahşetin Çağrısı, Şule Yayınları, 2015.
  4. Jack London, Öyküler, Alfa Yayıncılık.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.