İzinsiz Havai Fişek Kullananları Rekor Cezalar Bekliyor

66

Iğdır’da geçtiğimiz senelerde de sık sık gündeme gelen Havai Fişek kullanım tebliği bu sene yeniden düzenlenerek yürürlüğe konuldu. Iğdır Valiliği tarafından açıklanan yeni tebliğe göre daha önce ilgili yetkili birimlerden izin almadan kullanılacak Havai Fişek, Maytap, Meşale, Torpil vb. maddeler kullananların başını fazlasıyla ağrıtacak.

Iğdır Valiliği tarafından ilan edilen tebliğin bazı satır başları ise şu şekilde;

“ İlimizde bayram ve çeşitli açılışlarda, düğünlerde, özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek diye tabir edilen, proteknik maddelerin kullanımında artış olduğu görülmektedir. Bu maddelerin satış ve kullanımına ilişkin usul ve esaslar mevzuatta açıkça belirlenmiştir. Proteknik maddelerin izinsiz ve usulüne aykırı kullanımı, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması gibi nedenlerle can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu maddeler toplumsal olaylarda güvenlik güçlerimize karşıda da kullanılmaktadır. Çocuk ve gençler arasında oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan ve özel günlerde tüketimi artan maytap, çatapat, şerit halindeki kağıt kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, mukavva kapsülleri, klorat ve fosfat karışımı ile üretilen oyuncak türü proteknik maddeler kazalar yolu ile istenmeyen yaralanmalara neden olduğu gibi, bu maddelerin küçük çocuklar tarafından yutulması karaciğer yetmezliğine kadar giden ve çocuklarımızın hayatını kaybetmesine yol açan zehirlenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca, bu maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından ötürü toplumda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, halkın can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir.

İlimizde eğlence amacıyla, patlayıcı, maytap havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlemek gibi benzeri faaliyetler ile konser, gösteri, miting, tören, festival düğün ve benzeri açık hava faaliyetlerinin yukarıda İl Mahalli Çevre Kurulunun belirlediği alanlarda saat:19:00-23:00 arasında yapılabilir.

İlimizde bulunan ve sivil amaçlı olarak kullanılan havaalanına iniş-kalkış yapan hava araçlarının uçuş emniyetinin sağlanması ve istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması açısından özellikle havaalanı çevresinde kalan yerleşim bölgelerinde havai fişek atımına müsaade edilmeyecektir. Havaalanına yakın yerleşim bölgelerinde ise; havaalanına 2 km’ye kadar yakın alanlarda yapılacak olan havai fişek kullanımlarında Iğdır Devlet Hava Meydanı İşletmesi Müdürlüğü’nden alınacak izin ve ilgili Mülki Amirliğin onayı ile müsaade edilecektir.

İzinsiz olarak havai fişek kullanımlarında yasal işlem yapılırken, havai fişeklerin nereden temin edildiği araştırılacak, havai fişekleri izinsiz olarak kullananlarla birlikte usulsüz olarak satışını yapanlar hakkında da cezai işlem uygulanacaktır.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.