İtalya’ya Giden Iğdır Sağlık Meslek Lisesi Gezilerini Sürdürüyor

2

1

 

TC Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenmeye değer bulunan “Geleceğin Sağlıkçıları İçin AB Standartlarında Hijyen ve Sterilizasyon Eğitimi” adlı  Leonardo Da Vinci Meslek projesi kapsamında Iğdır70.Yıl Cumhuriyet Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin İtalya’da gezileridevam ediyor.

Müdür Başyardımcısı Serdar Ünsal ve meslek dersi öğretmeni Naciye Parlar, İtalya’da çeşitli 12 adet hastane ve huzur evini ziyaret ederek hijyen ve sterilizasyon eğitimi konusunda bilgi alarak Türkiye’de yapılan uygulama hakkında bilgi verdiler.

Müdür Başyardımcısı Serdar Ünsal ve meslek dersi öğretmeni Naciye Parlar; “Türkiye ile İtalya arasında her alanda ortak benzerlik var. İnsanları da aynı bizim insanımız gibi sıcak insanlar. Sağlık alanında da hemen hemen aynıyız diyebiliriz. Burada bir gerçek var ki sistem oturmuş herkes kurallara uyuyor. Randevu sistemi olduğu için her şey kurallara uygun yapılıyor. Bundan dolayı kuyruk yok herkes mutlu. Hastalara görevli personelce çok iyi davranılıyor. Sağlık alanında branşlaşma var. Hemşireler belli şube dışında hizmet vermiyor. 112 acil ambulans sistemi çok iyi. Bir olaya şahit olduk. Ambulans 5 dakika içinde geldi ve 112’de görevli doktor hastaya nasıl davranılması gerektiğini telefonda yönlendirdi. Güzel bir gezi oldu.

İtalya’nın tarihi turistik yerlerini gezdik gördük. Buradaki görgü kuralları ile kendi ülkemizinkileri karşılaştırma imkânını bulduk. Tespitimiz şu ki her şey eğitimden geçiyor. Dikkatimizi çeken bir hususu ise geçmiş tarihlerini eserlerini iyi korumuşlar. Her yerde kiliseler ön planda süslü. Sanatıyla kültürüyle tarihiyle heykeltıraşlığı ile turistlerin ilgi odağı bir yer” dedi.

Serdar Ünsal ise; “bizi anlaştığımız şirket olan Muini İnternational Foundation For Education And Culture Via Del Mercato, 54 41122 Modana da bizlerle çok yakından ilgilendiler. Şirketin Türk aşçısı yaptığı güzel yemeklerle Türkiye’yi aratmadı. Şirketin Müdürü Doğan Adar ve yardımcısı Bahtiyar Yaykıran bizlerle yakından ilgilenerek projeyi en iyi şekilde gerçekleştirmemizi sağladılar. Tarihi ve turistik mekânlara bizleri götürerek oraları en iyi şekilde tanıttılar.

Hastane, huzurevi ve acil ambulans gibi sağlık kurumlarını gezdirerek öğrencilerimizin en iyi şekilde bilgilenmelerini sağladılar. Öğrencilerimiz ve bizler kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.