İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümü Kutlandı

6

Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla hazırlanan “Çanakkale Destanı” tiyatro oyunu,

Iğdır turnesinde izleyicisiyle buluştu.

Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla Abdülkadir Katra Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Çanakkale Destanı” oyunu, Iğdırlıların yoğun ilgisi ile karşılandı. Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Gençlik Merkezi’nin organizesiyle Kültür Merkezi’nde izleyicisiyle buluşan oyun, 1915 yılına damgasını vuran Çanakkale şehitlerine ithaf edildiği bildirildi.

Yazar ve yönetmen Abdülkadir Katra, ocak ayında Tekirdağ’dan başladıkları turne kapsamında 60 ilde oyunu sahneleyeceklerini ve daha sonra Avrupa turnesine çıkacaklarını söyledi. Amaçlarının Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bir milyon izleyiciye ulaşmak olduğunu söyleyen Katra, “Sloganımız; ‘81 ilin ruhu Çanakkale’de yaşıyor, Çanakkale ruhu Anadolu’yu dolaşıyor.’ Bugün Iğdır’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün davetlisi olarak sahne aldık. Gerçekten Iğdır Gençlik Merkezi çok iyi çalışmış. Bizleri binlerce seyirci ile buluşturdular. Hep beraber 1915 yılına damgasını vurmuş olan bir destanı ve aynı zamanda Çanakkale şehitlerimizin bizlere miras olarak bıraktıkları kutsal emanetleri yad ettik. İyi ki Iğdır’a geldik, Iğdır halkı ile resmen kaynaştık. Iğdırlılar bizleri bağırlarına bastılar. Burada Iğdır seyircilerimize ve gönül dostlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“Çanakkale Destanı” tiyatro oyunu Iğdırlılarla buluşturduklarını anlatan Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım Aydoğdu ise, “Gerçekten duygulu anlar yaşadık. Milli ve manevi değerlerimizi hem seyirciye hem de Iğdır’a aktarma fırsatı bulduk. Bu tiyatro programlarının artırarak devam ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

 Tiyatro gösterimi sonunda Sarıkamış ve Çanakkale şehitleri için ‘100. yılında 100 bin mektup’ sloganıyla yürütülen projede, en çok mektup gönderen okulların ödülleri Iğdır Valisi Davut Haner ve protokol tarafından verildi.

 ÇANAKKALE DESTANI OYUNUNA BÜYÜK İLGİ

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.