İşte Gün Gün Iğdır’ı Etkileyen Terör Olayları

55

PKK, Ağrı, Kars Kağızman, Iğdır, Doğubayazıt, Ardahan, Göle ve Erzurum’un bir bölümünde çeşitli illegal faaliyetlerini artırıp sözde kanton bölge oluşturmaya çalışıyor. Yaşanan olaylar Iğdır’da ve çevre illerinde yaşayan vatandaşları her açıdan zor durumda bırakıyor. Özellikle Iğdır’ın bölge illerinin doğusunda ve sınır hattında bulunması diğer illerle olan ulaşım yollarını hedef alan eylemler yüzünden adeta Iğdır’dan çıkışın olmadığı şeklinde yorumlanıyor. Konuyla ilgili güvenlik ve istihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirmelere göre, son zamanlarda yaşanan olaylarla terör doruk noktasına ulaştı. PKK, KCK’nın geçen ay “barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını” açıklamasının ardından saldırılar arttı. Iğdır’ı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen olaylar ile ilgili Genelkurmay açıklamaları ve olayların kronolojisi şu şekilde sıralanabilir:

11 Temmuz 2015

PKK mensupları Doğubayazıt-Iğdır ve Doğubayazıt-İran karayolunda 3 tırı durdurdu. Sürücüleri araçlardan indiren PKK’lılar, daha sonra benzin dökerek tırları ateşe verdi.

14 Temmuz 2015

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yol kesen bir grup PKK’lı, Iğdırlı bir firmaya ait beton mikserini ateşe verdi.

16 Temmuz 2015

Iğdır-Aralık karayolunun Karakoyunlu çıkışında bir grup PKK’lı özel şirkete ait tırı yaktı, bir vatandaşa ait aracı gasp etti.

17 Temmuz 2015

Iğdır-Doğubayazıt karayolunda 30 aracı durdurup kontak anahtarlarını alan, yolu trafiğe kapatan ve bir tırı yakan PKK’lılar, olaya müdahale eden jandarma unsurlarına uzun namlulu silahlarla ateş açtı, anında karşılık verilen PKK’lılar bölgeden kaçtı.

21 Temmuz 2015

Iğdır’da, PKK mensubu grup, Kavaktepe Mahallesi Pamuk geçidi mevkiinde, bir çekiciye uzun namlulu silahlarla ateş ederek, Ağrı-Doğubayazıt karayolunu trafiğe kapattı. PKK’lılar olaya müdahale eden jandarma unsurlarına, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulundu. Ateşle karşılık verilmesi üzerine saldırı kesildi. Saldırıda, bir araçta hasar oluştu.

02 Ağustos 2015

02 Ağustos 2015 günü saat 03.00 sıralarında Ağrı / Doğubayazıt İlçesi Karabulak Jandarma Karakol Komutanlığı nizamiyesinde PKK mensubu bir grup tarafından patlayıcı madde yüklü traktör nizamiyeye girerek canlı bomba tarafından patlatıldı ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunuldu. Saldırı sonucunda iki askerimiz şehit oldu, dördü ağır olmak üzere 31 askerimiz yaralandı. Bu patlama ise Iğdır’dan bile duyularak vatandaşların korku dolu anlar yaşamasına neden oldu.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
1
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 cengiz Ağustos 10, 2015 Cevapla
0 0

Allah hakedenin belasini versin