İşkur 194 Bin İşsize Eğitim Verdi

z3

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, 2013 yılında 131 bin 249 işsize meslek öğrettiklerini, 63 bin 660 işsize ise mesleki deneyim kazandırmak amacıyla işyerlerinde işbaşı eğitimi verdiklerini söyledi.

Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı İŞKUR’un 2013 yılında düzenlediği mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları sayesinde 131 bin 249 işsize meslek öğrettiklerini, 63 bin 660 işsize ise mesleki deneyim kazandırdıklarını söyledi. Yazıcı yaptığı açıklamada, işsizlerin mesleki niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla İŞKUR’un düzenlemiş olduğu kurs ve programlara vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini bildirdi. 2013 yılında 6 bin 96 mesleki eğitim kursu, 24 bin 379 işbaşı eğitim programı düzenlediklerini kaydeden Yazıcı, “İşverenlerden gelen talepleri incelediğimizde en büyük eksikliğin mesleki bilgi, tecrübe ve beceri eksikliği olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Kurumumuza kayıtlı işsizleri nitelikleri uygun mesleklerde eğiterek istihdama hazır hale getiriyoruz. Mesleki bilgisi olmakla birlikte iş deneyimi olmayan işsizlerimize ise düzenlediğimiz işbaşı eğitim programlarıyla tecrübe kazandırıyoruz. İŞKUR olarak işgücü piyasasında arz ve talebin doğru eşleşmesi ve eksikliklerin giderilmesi için 2014 yılında aktif işgücü hizmetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz kurs ve programlara devam edeceğiz” dedi.

KURSİYERLERİN ZARURİ GİDERLERİ İŞKUR’DAN

Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, mesleki bilgisi ve tecrübesi olmayan tüm işsizlere çağrıda bulunarak mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına katılmak için İŞKUR’a başvurmalarını istedi. Mesleki eğitim alan ve işbaşı eğitim programlarına katılan kişilerin genel sağlık sigortasının yanı sıra iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primlerini karşıladıklarını belirten Yazıcı “Kursiyerlerimize ve katılımcılara kurslara ve programlara katıldıkları her fiili gün için kursiyer zaruri gideri ödüyoruz. Mesleki eğitim kurslarına katılanlara katılım sağladıkları her fiili gün için 20 TL, işbaşı eğitim programlarına katılanlara ise 25 TL ödeme yapıyoruz” diye konuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.