İnşaatlar Sıkı Şekilde Denetleniyor

 

İnşaat ve şantiye faaliyetlerinin, güvenli ve sağlıklı şartlarda devam edebilmesi için uyulması gereken kurallarla ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yasal sorumluluk ve yetkileri kapsamında olan hususlara ilişkin açıklamada bulundu.

            İl Müdürü Muhammed Bektaş, yaptığı açıklamada, “İlimizde yeni yapılaşmaların devam ettiği malumdur. Yeni binalar yapılırken veya mevcut binalarda tadilat, iyileştirme vb inşaat faaliyetleri yapılırken, çevreci yaklaşımla çalışılması,  güvenlik önlemlerinin alınması ve yasalarda öngörülen sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiği de gözardı edilmemelidir.  Konu ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüzce Mahalli Çevre Kurulunda da kararlar alınmış olup, kararlara uymayanlar hakkında cezai müeyyideler uygulanacaktır. Öncelikle, *Şantiye alanlarından kaynaklanan inşaat atıklarının çevreye yayılarak çevre kirliliğine sebebiyet verilmemesi,

* Konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde yürütülen şantiye faaliyetlerinin (beton döküm işi dahil) Yaz ve Kış döneminde;

–  hafta içi günlerinde 07:00-19:00, saatleri arasında

– hafta sonu günlerinde ise Cumartesi saat 07:00-19:00 ile Pazar saat 09:00-19:00 saatleri arasında

-Yaz döneminde beton döküm işi,   havaların sıcak olması nedeniyle ile gündüz çalışma saatlerine ek olarak,   Belediye Başkanlığından izin alınması koşulu ile, saat 19:00-23:00 arasında yapılabilecek olup, belirtilen zaman dilimleri dışında konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde beton dökümü yapılması gerekmektedir.

Yine,

*İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre tedbirler alınmalıdır.

*Bina inşaatlarının dış cephelerinde kullanılacak dış cephe iskeleleri, eskiden kullanılan geleneksel iskeleler değil,  ruhsat eki projelerde belirtilen Ahşap ve ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerine dair tebliğe uygun olarak kullanılmalıdır.

* Mevcut binalarda iskele kurmayı gerektiren işler için ilgili Belediyeye yazılı müracaat edilmelidir.

* Mevcut binalarda gerçekleştirilecek ısı yalıtım faaliyetinden önce uygulayıcı firma ile bina sahibi veya sahibi adına hareket etmeye yetkili kişi arasında asgari hüküm ve şartları olan sözleşme düzenlenmelidir.

            Vatandaşlarımız,  inşaat faaliyetlerindeki uygulamalarda yaşadıkları rahatsızlıklarla ilgili şikayetlerini,  Iğdır Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğüne ileterek yaptırım uygulanmasını sağlayabileceklerdir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.