İlk “Güvenli Yeşil Bina” TSE Belgesini Aldı‏

23

Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ilk “güvenli yeşil bina” belgesinin, Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hizmet binasına verilmesinin ardından bina örnek olarak gösteriliyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk; “yeşil bina almamız sevindirici bir olay. Binamızı gören insanlar örnek alıyorlar. Iğdır’daki müteahhitlere yeşil binamızı örnek göstererek bina yaptıklarında bu şekilde yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda yardım isteyen herkese kapımız açık. Binamız enerji kullanımında cimri, çevre dostu bir yapıdır. Bunu da tescilledik” dedi.

 Binanın 2013 yılında hizmete girdiğini belirten Müdür Yardımcısı Ekber Düzci; “binamızın proje aşamasından tamamlanma aşamasına kadar çevreye zarar vermeyen doğal malzemeler kullanılmıştır. Bunun içinde binamızın “güvenli yeşil bina” olarak tanımlanabilmesi için, sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji tasarrufu, ekolojik malzeme kullanımı, iç ortam hava kalitesi, kullanıcı sağlığı ve konforu, ulaşım ve atıkların kontrolü, güvenlik, akustik ve kirlilik gibi konularda belli standartları karşılaması gerekiyor. Bizim binamız bu özellikleri taşıyor” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.