İlimizde Hava Kirliliğini Önlemeye Yönelik Mahalli Çevre Kurulu Kararı Alındı

AD

Tüm halkımız tarafından da bilindiği üzere, İlimizin etrafının dağlarla çevrili olması ve rüzgar hızının  çok düşük olması nedeniyle hava sirkülasyonunun gerçekleşmemesi ve  halkımızın kalorifer ve sobalarını tekniğine uygun olarak yakmaması sonucu, kış aylarında hava kirliliği ciddi boyutlara ulaşmaktadır. 

 İlimiz Mahalli Çevre Kurulu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda her yıl kış sezonu öncesinde hava kirliliğini önlemeye yönelik kararlar almakta olup, bu yıl için 16.10.2015 tarihinde karar almıştır.

Alınan kararla tüm halkımıza bazı sorumluluklar yüklenmiş olup, tüm halkımız yükümlülükleri yerine getirmekle mükelleftirler.

1-Tüketiciler, kömürlerini “Katı Yakıt Satıcısı Kayıt Belgesi” olan satıcılardan almakla yükümlüdürler.

2-Kömür torbaları, petrol koku, mineral yağ, araba lastiği parçaları, lastik, tezek, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile fuel-oil kaplarının ısınma amaçlı yakılması yasaktır.

3- Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun yakılması ve kazan bakımı işlerinde çalışacak kişilerin “Yetkili Kalorifer Ateşçisi Kursları” na katılarak “Ateşleyici Belgesi” almış olmaları gerekmektedir.

4- Kış gelmeden önce binalarda ısı kaçağının önlenmesi, pencerelerin çift camlı olması ve binalarda özellikle dıştan yalıtım yapılmasına özen gösterilerek yakıt tasarrufu yapılmalıdır ve Enerji Kimlik Belgelerinin alınması gerekmektedir.

5-Baca temizliklerinin, kalorifer kazanlarının, soba borularının  temizliği yapılmalıdır.

6-Tüm araç sahipleri araçlarının egzoz gazı emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmalıdır.

7-Kaliteli akaryakıt kullanılmalıdır.

8-İlimiz sınırları içinde torbasız, dökme kömür satışı yasaktır. Kömür torbaları üzerinde üretici/ithalatçı firma bilgileri, yakıtın özellikleri, firma iletişim bilgileri v.s. yer almalıdır.

Ayrıca, kaloriferleri yakan kişiler genellikle kayıt dışı çalışan ve eğitimsiz kişilerdir. Bu kişiler aynı anda 4-5 binada görevli olup, aşırı yükleme yaparak, kömürün eksik yanmasına ve yoğun duman çıkışına sebep olmaktadırlar ve denetimlerimiz esnasında kendilerine ulaşılamamaktadır. Bina yöneticilerinin ve kat sakinlerinin kalorifercileri aşırı yükleme yaparak yoğun duman çıkışına sebep olmamaları, kaloriferleri yastıklama yöntemiyle kontrollü beslemeleri konusunda uyarmaları ve denetlemeleri önem arz etmektedir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.