İlimiz Konut Karakteristiği Ve Konut Eğilimleri Araştırması Çalışmalarımız Tamamlandı

c1

Iğdır’da yaşayan bireylerin yaşayacakları konutları belirlerken öncelik ve kriterlerin neler olduğunun doğru bir şekilde tespit edilmesini ve bu kriterlerin şehir yöneticileri ile şehir plancıları tarafından kent mekânının daha sistematik olarak planlanmasına olanak verecek şekilde kullanılmasını, İlimizde yapılacak olan geliştirme ve/veya dönüştürme faaliyetlerinin sürdürülebilir olması, kullanıcı profiline uygun konut anlayışı ile birlikte sağlıklı kentsel mekanlar oluşturulabilmesi amacıyla yapılacak planlama ve faaliyetlerde kaynak teşkil etmesi amacıyla İlimiz genelinde, 2013 yılı Ekim-Kasım aylarında İl Müdürlüğümüz tarafından 500 kişi ile yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. yapılan bu anket çalışması değerlendirme, raporlama ve basım çalışmalarımız Mart 2014 itibari tamamlanmıştır.

Iğdır halkının konut eğilimleri araştırması göstermiştir ki; katılımcıların %62,44’lük kısmı 3+1 konut tipini tercih etmektedir. Katılımcıların %55,01’i az katlı binaların bulunduğu bir çevrede yaşamak isterken, %34,97’si geleneksel bir mahallede oturmayı tercih etmektedir. Konut-donatı ilişkisine dair sorulan soruların sonuçlara göre katılımcıların %45,65’inin çocuk oyun parkları, %28,71’inin otopark alanlarının, %21,18’inin kamelya vb. mekanların konut alanları ve çevresinde olmasını istediği görülmüştür. Konut kullanıcılarının %87,98’i, yeşil alan ve park yetersizliğinin, %80,67’si sosyal ve kültürel etkinliklerin yetersiz oluşunun, %58,64’ü ulaşım hizmetlerinin yetersiz oluşunun, %43,19’u altyapının yetersiz oluşunun kentin en önemli sorunları arasında sıralamışlardır.

Iğdır İlinin konut eğilimleri analizinin genel değerlendirmesinde; yerel halkın,  modern, çok katlı yapıların yer aldığı konut alanlarından daha çok, az katlı ve geleneksel konutların yer aldığı, komşuluk ilişkilerinin yoğun yaşanabileceği, açık yeşil alan ve ulaşım sistemlerinin çözüldüğü, gerekli sosyo-kültürel alanlara sahip, yaya ve bisiklet yolu endeksli bir çevrede yaşama eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.

İlimizde güvenli yerleşim alanlarının planlanmasında ve yapımında katılımcıların birinci sırada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, ikinci olarak da TOKİ’ ye güvendiği görülmüştür.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.