İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu, Toprak Bayramı Haftası Nedeniyle Açıklama Yaptı

Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, insan için yaşamsal önem arz eden toprağın önemini vurgulamak amacıyla her yıl 11 – 17 Haziran tarihleri arası gerçekleşecek olan “Toprak Bayramı Haftası” dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Tüm canlıların hem beslendiği hem de barındığı yer olan toprağın daha fazla korunması gerektiğine değinen İl Müdürü Yolcu; “Yaşamın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 11 – 17 Haziran tarihleri arasında Toprak Haftası kutlanmakta ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Toprak sınırlı olan kaynaklarımızdan birdir. Topraklar kaybedildiğinde veya bozulmaya uğradığında insanların yaşam süresi içinde tekrar kazanılması söz konusu değildir. 

Tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakasının, ortalama 100 ile 1000 yıl arasında oluştuğu, bu anlamda insanların yaşamında çok önemli olan ve tüm canlıların hem beslendiği hem de barındığı yer olan toprağın korunması gerektiği unutulmamalıdır. 

Toprağın teknolojik usullerle yapay olarak üretilmesi mümkün olmadığı gibi, kaybedilmesi durumunda yerine ikame edilecek başka bir kaynağın da olmadığı, yaşayan bir canlı varlık ve hayat kaynağı olduğu bilinmelidir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.