İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ASILSIZ İDDİALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

            Iğdır Tarım ve Orman Müdürlüğü, Aralık ilçesinde ortaya çıktığı iddia edilen bazı hastalıklarla ilgili açıklama yaptı.

            İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu tarafından yapılan açıklamada, “31 Ocak 2020 tarihinde sosyal medya aracılığıyla veya basında çıkan haberlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. ​

            Aralık ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde alınan ihbar sonucu gerekli, çalışmalar yapılmış, numuneler alınmış ve ilgili laboratuvara gönderilmiştir.

            27 Ocak 2020 tarihinde Laboratuvar sonucu pozitif gelen vaka ile ilgili gerekli aşılama çalışmasına başlanmış ve Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon kararı alınarak 10 km yarıçaplı alanda bulunan yerleşim birimlerinde karantina tedbirleri alınmıştır. Aralık ilçemize destek amaçlı 5 Veteriner Hekim görevlendirilmesi yapılarak söz konusu alanda tüm aşılama çalışmaları tamamlanmıştır.

​            İddia edildiğinin aksine Aralık ilçesinde Sığır Çiçek Hatalığı ile alakalı herhangi bir mihrak bulunmamaktadır ve bu hastalığa ilişkin herhangi bir karantina yoktur.

​            Valiliğimizin bilgisi dâhilinde 13 Ocak 2020 tarihinde Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu Kararı ile ilimiz merkezinde görülen Zoonoz Olmayan (Hayvandan İnsana Bulaşmayan) Şap Hastalığı nedeniyle 10 kilometre yarıçaplı tüm yerleşim birimlerinde karantina tedbirleri uygulanmış ve bu kapsamda tüm aşılama çalışmaları eksiksiz bir biçimde tamamlanmıştır.

            Söz konusu alan Veteriner Hekimlerimizce gözlemlenmekte, hastalığın ortadan kalktığı müşahede edildiği anda Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu Kararı ile karantina tedbirleri kaldırılacak ve Hayvan Pazarı tekrar faal hale getirilecektir.

            Ayrıca bu dönemde Hastalıkların yayılma riski olan Hayvan Pazarında Iğdır Belediyesi Başkalığı ile iş birliği içerisinde temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmıştır.

            İddia edildiğinin aksine söz konusu karantina bölgesinden başka bir bölgeye kesim amacı dışında herhangi bir hayvan hareketi bulunmamaktadır.

​            İlimiz merkezinde bulunan 2 adet ruhsatlı Kesimhane bulunmakta ve yapılan tüm kesimler Veteriner Hekimlerimiz tarafından denetlenmekte, sağlıklı olan karkaslar özel mühür ile mühürlenmekte, yapılan kesimler İl Müdürlüğümüzce (kamera kayıtları ile) izlenilebilmektedir.

            Ayrıca ilimizde bulunan kasaplar Gıda güvenliği açısından düzenli bir şekilde denetlenmektedir.

​            5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde İl Müdürlüğümüz hem hayvan hastalıkları ile mücadele hem de insan sağlığı ve gıda güvenliği kapsamında görevlerini kesintisiz devam ettirmektedir.

            Yapılan bu çalışmalar yıl içerisinde rutin olarak devam ettirilen çalışmalar olup, vatandaşlarımızın herhangi bir endişe duymamaları hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.