İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL, Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri Başlattı

04/09/2018 tarihi 20:00 saatinde başlayan ve Vali Yolunda çok sayıda sağlık personelinin beyaz tişörtler giyerek farkındalık yaratmaya çalıştığı halk yürüyüşü gerçekleştirildi ve bu kapsamda Vali Konağı Meydanına Sağlıklı Yaşam Aracı ve stantlar kuruldu. Sağlıklı Yaşam Aracında sinevizyon gösterimi yapıldı. Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Birimi tarafından tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldı obezite, diyabet konularında ziyaretçilere uygulamalı eğitimler verildi ve kronik hastalıklar ile Akılcı İlaç Kullanımı hakkında el broşürleri ile bilgilendirmeler yapıldı. Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı ve Bulaşıcı Hastalıklar birimlerimizin standında, aşılamanın önemi, anne sütü ve bebek bakımı, bebek beslenmesi, yenidoğandan alınan topuk kanının, yapılan işitme testinin neden yapıldığı ve erken tanıdaki önemi anlatıldı, anne ve babalara aile planlaması, üreme sağlığı konularında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Ruh Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi standımızda, sigara bırakma poliklinikleri, kadına yönelik şiddet, otizm, uçucu madde bağımlılığı gibi konularda, Kanser Birimi standımızda, kanserde erken teşhisin önemi, kanser taramaları ve tamamen ücretsiz olan hizmetlerimize nasıl ulaşılacağı hakkında bilgiler verildi.
Açılan stantı ilimiz Valisi Sayın Enver ÜNLÜ, İl Sağlık Müdürü Dr. Alpaslan EROL, Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Raşit İLHAN ve sağlık kurumları yöneticileri ziyaret etti.
İl Sağlık Müdürü Dr.Alpaslan EROL düzenlenen etkinlik hakkında; amacmız halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır. Birinci basamak sağlık hizmetlerini en üst düzeyde vatandaşlarımıza sunmak ve daha sağlıklı bir nesil noktasında halkımızın bilgi ve birikiminin arttırılması ve farkındalık sağlamayı amaçlamaktayız. Dedi.
Etkinlikte İlimiz Valisi Sayın Enver ÜNLÜ; Hastalıklara önlem oluşturup, sağlığı tehdit edebilecek risk faktörlerinin iyileştirilmesi amacı taşıyan Halk Sağlığı; ihmal edilemez, ertelenemez ve üzerinde sıklıkla çalışılması gereken, ülkemizin ve tüm dünyanın en önemli sağlık programlamasıdır. Bu bilinçle ilimizde de vatandaşlarımıza oldukça verimli olacağını değerlendirdiğimiz stantımızın açılışı gerçekleşti. Burada sağlık görevlilerimizce kronik hastalıklarla mücadele, obezite, bulaşıcı hastalıklar ve çevre kirliliği ile mücadele konularında bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Dedi. Stanta yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla sağlıklı yaşam üzerine sohbetler edip, çocuklara sağlıklı çocuk dergisi ve uçan balonlar hediye edildi. Etkinlik süresince halka konularla ilgili broşür, diş fırçası ile diş macunu, elma, su ve ayran dağıtıldı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.